Güzellik İçin Yulaf Ezmesinin Kullanıldığı 13 Tarif

0

Kadınların hemen hepsi yulaf ezmesini bilir. Sağlıklı beslenme için yulaf ve yulaf ezmesi olmazsa olmazdır. Yulafı banyonuzda ve yüzünüzde de kullanabilirsiniz. Aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki tarifleri uygulayabilirsiniz.

YÜZ

Yulaf ezmesini hem cildi nemlendirmek hem de ciltte bulunan ölü derilerden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Leke Tedavisi – Aknelerden mi şikayetçisiniz?  Yulaf ezmesi ölü cilt hücreleri sebebiyle kapalı kalan ve yağlanan cildinizdeki fazla yağları çeker. Ayrıca tahriş olmuş cildinizin düzelmesine de yardımcı olur. Yulaf ezmesini oda sıcaklığında veya biraz mikrodalgaya koyarak ılıtalım. Ardından yüzünüzde sorunlu olan bölgelere uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Bu yöntemi güneş yanıklarına da uygulayabilirsiniz.

Yüz yıkama – Yulaf ezmesi kir ve yağlardan kurtulmanıza da yardımcı olur. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 çorba kaşığı ılık su ve 1 çay kaşığı bal ile hızlı bir temizleyici oluşturabilirsiniz. Dairesel hareketler kullanarak, yüzünüzü ovun ve durulayın. Bal yüzünüzdeki bakterileri öldürecektir.

Hassas Ciltleri ovabilirsiniz – 1 çorba kaşığı yulaf ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Cildiniz çok hassas ise o zaman içine 2 yemek kaşığı yoğurt ilave edin. Cildinize hafifce ovarak peeling yapın. Bu karışım ayrıca güneş yanığı olan ciltleri de nemlendirecektir.

Tropikal Peeling  – 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 çay kaşığı kahverengi şeker ve ılık suyu karıştırın. Yüzünüze peeling olarak uygulayın. Cildinize ışıl ışıl bir parlaklık verecektir.

Karbonat ve yulaf ezmesi – Karbonat ve yulaf ezmesini karıştırın. Bir miktar su ilave edin. Hamur haline gelinceye kadar karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze sürün. Ardından yüzünüzü durulayın.

Yulaf ezmesi ile Mini Maske  – 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 tatlı kaşığı bal, 1 çorba kaşığı süt alın. Tüm malzemeyi karıştırın. Maskeyi yüz ve boyun bölgenizine uyguladıktan sonra 10 dakika bekletin ve durulayın.

Besleyici karışım  – 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, yarım yemek kaşığı süt,  1 çorba kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırın. Macun haline getirdiğiniz maskeyi yüzünüze sürün. Pul pul dökülünceye kadar bekleyin. Ardından yüzünüzü durulayın.

Anti-Aging Maskesi Yarım fincan (pişmiş) yulaf ezmesi, 1 yumurta ve 1 çorba kaşığı badem yağını karıştırın. Bu karışımı yüzünüze bir fırça ile sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

SAÇ

Kuru Şampuan  – Saçlarınız yağlı ise ve şampuan yapmak istemiyor veya vaktiniz yok ise, ince öğütülmüş yulaf ezmesini saç derinize dökebilirsiniz. Saçınızın yağını hemen çekecektir.

VÜCUT

Kuru ve kaşıntılı ciltler için ayrıca egzama gibi deri hastalıklarında bile yulaf banyosu sizi rahatlatacaktır. İşte yulaf banyosu için size bazı önerilerimiz.

Rahatlatıcı bir banyo için 1 fincan yulaf ezmesi alıp ılık su dolu bir küvete dökün -. En sevdiğiniz uçucu yağdan (lavanta, papatya ya da gül) birkaç damla ekleyin ve 30 dakika kadar bu küvetin içinde kalabilirsiniz.

Yulaf ve Bal Süt Banyosu  – Yarım bardak toz yulaf, yarım bardak süt tozu, 2 yemek kaşığı bal gerekiyor. Balı bir tülbentin içine koyun ve küvet sununun içine sallandırın. Sevdiğiniz kokunun esasını ekleyin. Hatta isterseniz banyo köpüğü de ilave edebilirsiniz.

Yulaf ezmesi ile vücudunuzu ovun  – Yulaf ezmesi, şeker ve zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı avucunuza alarak vücudunuza peeling yapın. Ardından vücudunuzu iyice durulayın.

Yulaf ezmesi ve kahverengi şeker peelingi – 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 tatlı kaşığı esmer şeker, 2 yemek kaşığı aloe vera jel ve 1 tatlı kaşığı limon suyu alın ve bir macun elde edene kadar karıştırın. Bu macunu özellikle diz ve dirsek gibi sertleşen yerlerinize sürün. Cildinizin ne kadar pürüzsüz olduğuna inanamayacaksınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.