Haftanın Mutluluk Dopingi: Pazar Kahvaltısı

0

Birçok aile hafta içleri birlikte kahvaltı edemese de en azından pazar günleri hep beraber kahvaltı etmeye özen gösterir. Eğer çok özel bir mazereti yoksa ailenin tüm bireyleri büyük küçük demeden kahvaltı sofrasında hazır bulunur. Günümüzün bireyselleşen dünyasında ortak olarak yapılan bir aktivite olan pazar kahvaltıları, aile içindeki insanların hatta yakın arkadaşların birbirleri ile olan ilişkilerini sağlamlaştırır, birlikte daha fazla vakit geçirmelerini sağlar.

Aile İle Pazar Kahvaltısı Başkadır

Aile insanın sahip olduğu en özel yapı aslında. Diğer insanlar bizimle olan ilişkilerinde çeşitli hesapları dikkate alırken aile yapısı içinde hiç bu tür değerlendirmeler ortaya çıkmaz. Aile bizim için değişmez sığınma alanı ve bir tür korunaklı bölgedir. Hele pazarları onlar ile birlikte kahvaltı etmeyi birçok insan hem arzular hem de hafta içi özler. Düşünün ki sabah kalkılır ve kahvaltı hazırlıkları başlar. Evde kahvaltıyı hazırlayacak olanlar diğer fertlerin de isteklerini dikkate alarak menüye karar verirler. Sonrasında hummalı bir çalışma başlar. Kimileri yumurtaları pişirir, kimi peynirleri diler, zeytinleri tabaklara yerleştirir. Kahvaltılılar bir bir ortaya çıkıp masadaki yerini almaya başlar. Sonra birden ekmek almaya kimin gideceği sorusu ortaya atılır? İşte o anda evde belirli bir yaşın üstündeki en küçük birey ortadan kaybolmaya çalışır. Çünkü kabak genelde onun başına patlar. Ama ekmek almaya hep beni gönderiyorsunuz diyerek fırının, bakkalın ya da marketin yolunu tutar. Tabii gitmişken kendisinden kahvaltıdan sonra okunmak üzere bir de pazar gazetesi istenir.

Gürültü-patırtı ve birlikte hareket ederek hızlıca pazar kahvaltı sofrası donatılır. Sofraya geçilir. Orada da hafta içinde aile bireylerinin yaşadıkları, haftaya yapmak istedikleri, ya da ileriye yönelik sıkıntılar konuşulur. Hatta yakın çevrede hasta olanlar, yurt dışına gidenler ve gelenler ve sayamayacağımız daha onlarca konu konuşulur. Tümünde olmasa da bazılarında aile ile ilgili haftalık ekonomik gelişmeler, aile işi ise işlerin durumu masaya yatırılır.

İnsanların Birbirlerine Ayırdıkları Mutlu Zamanlardır

Pazar kahvaltıları aile içindeki insanların ya da yakın arkadaşların birbirlerine zaman mevhumu olmadan vakit ayırdıkları mutlu zamanlardır. İnsanlar burada kendilerini huzurlu hissederler. Günümüzün koşuşturmaca dolu, stres yüklü çöl misali dünyasında böyle temiz su ve yiyeceğin bulunduğu vahalar hayatımızın akışını düzenler belki de kurtarır. Orada güleriz, orada anne ve babamızla, kardeşlerimizle, halalarımız, teyzelerimiz ve kuzenlerimizle çok eğlenceli, neşe içinde dışarıdaki diğer dünyayı unuttuğumuz saatler geçiririz. Bizim için belki de terapinin en güzel şeklidir. Kısaca pazar kahvaltıları hayatın eğlenceli, yararlı, huzur yaratan olmazsa olmazlarındandır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.