Hakiki Zeytinyağını Anlamak İçin 3 Yöntem

0

Zeytinyağı doğanın insana en büyük armağanlarından biri. Yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra sağlık için de vazgeçilmezdir. Peki tükettiğiniz zeytinyağı gerçek, hakiki zeytinyağı mı? Bunu evde yapacağınız basit testlerle öğrenebilirsiniz.

Hakiki zeytinyağını, sahte zeytinyağlarından ayırmanın çeşitli yolları var. Kokusu, rengi ve fiyatı en önemli ayırt edici özellikleri.
Zeytinyağının meyvemsi ve taze bir kokusu vardır. Zeytinyağı diğer yağlara göre daha pahalıdır. Ucuz satılan zeytinyağına dikkat edilmesi gerekir. Aç karnına zeytinyağı içmenin 9 faydası

Yine de aklınızda şüphe varsa, 3 basit test yöntemiyle zeytinyağınızın gerçek mi, sahte mi olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

1- Buzdolabı testi
Zeytinyağını bir kap içinde en az yarım saat buzdolabında bekletin. Hakiki yağ, 0-6 derece arasında donar. Zeytinyağınız hiç donmuyorsa, ya da sadece bir kısmı donuyorsa, zeytinyağınız gerçek zeytinyağı değil demektir.

Fakat hileli birçok zeytin yağı da aynı şekilde donabilmektedir. Gerçek zeytinyağı donduğunda alt tarafında siyah noktalar görmeniz gerekir. Bunlar zeytin parçacıklarıdır. Zeytinyağının bozulduğunu nasıl anlarsınız?

2- Su testi
1 bardak su içine biraz yağ damlatın. Zeytinyağı baloncuklar halinde suyun üstünde kalıyorsa zeytinyağınız hakikidir. Sahte zeytinyağları ise, suya döktüğünüz yağ baloncuk oluşturmadan suyun üstünde kalır.

Eğer yağınıza farklı yağlar karıştırılmışsa, örneğin makine yağı ışığı farklı kırdığından gökkuşağı renginde parlamalarla yüzeye yayılır. Bitkisel yağlar ise, yüzeyde daireler içinde kalır. Evde zeytinyağı yapımı mümkün mü?

3- Tuz ruhu testi
Yarım çay bardağı zeytinyağının içine, bardağı tam doldurmayacak şekilde biraz tuz ruhu ekleyin ve karıştırın. Gerçek zeytinyağı, tuz ruhu ile birleşmez ve açık sarı halde kalır. Zeytinyağında renk değişimi olup hafif koyu renge dönüşmüşse, zeytinyağınıza başka yağların da karıştırıldığı yani gerçek zeytinyağı olmadığını göstermektedir. Zeytinyağının 6 ilginç kullanım alanı

Yağ kaliteli olsa da pet şişelerde ve güneş ışığı gören yerlerde bekletiliyorsa kısa sürede bozulacaktır.

Zeytinyağı doğrudan güneş ışığı görmeyen, serin yerlerde, ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır. Paslanmaz çelik eşyaları zeytinyağı ile temizleyin


Share.

About Author

Comments are closed.