Hasır Ev Eşyalarının Temizliği Nasıl Yapılır?

0

Kadınların en büyük dertlerinden birisi olan temizlik, her eşya için farklı yöntemler, malzemeler gerektirmektedir. Öyle ki, evdeki ahşap eşyaların temizleme şekli ve malzemesi farklı, camlarınki farklı, hasırlarınki hepsinden farklıdır. Bunun için öncelikle eşyaya özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerinin seçilmesi, ardından doğru yöntemlerle temizliğin yapılması gerekir. Örneğin, hasır eşyaların kullanımı ve temizliği kesinlikle bilgi ve ustalık ister. Çünkü hasır eşyalar doğru temizleyiciler ve yöntemlerle temizlenirlerse ömrü çok uzun olur ve yıllarca ilk günkü haliyle kullanılabilirler.

Hasır Eşyalar Nasıl Uzun Ömürlü Kalabilirler?

Hasır eşyaların uzun ömrünün en büyük düşmanı nemsiz ve kuru ortamdır. Doğal hasırdan üretilen eşyalar kuru iklimlerde çok çabuk çatlayabilir ve kırılabilirler. Bunun tam tersi olarak aşırı nemli ortamlarda da hasırların arası küflenir ve çürüme yapabilir. Bu durumda da daha hızlı yıpranır, zarar görür ve kullanılamaz hale gelir. Bahçede kullanılan hasır eşyaların yağmur ya da kar altında kalmaması, banyoda kullanılan hasır eşyaların da zaman zaman balkona ya da bahçeye çıkarılarak tamamen kurumaları, hava almaları sağlanabilir.

Hasır Eşyalar Nasıl Temizlenmeli?

Hasır eşyalar doğal malzemeden üretildiklerinden kimyasal maddelere karşı çok duyarlıdırlar. Bu sebeple hasırları kimyasal temizleyiciler, sabunlarla temizlemek hem rengini soldurur hem de hasırın doğal dokusuna zarar verebilir. Hasır eşyaları temizlerken fazla su kullanmamak, örneğin hasır eşyaları bahçede hortumla yıkamamak gerekir. Bunun yerine hasır eşyaları nemli bez ile silmek, aralara giren toz ve kirleri de fırça ile temizlemek ideal bir temizlik yöntemidir. Hasırın temizleneceği bezi oksijenli ya da tuzlu su ile ıslatmak hem kirlerin daha kolay çıkmasını hem de hasırın zarar görmeden temizlenmesini sağlayacaktır. Fazla su ya da nem yüzünden küflenen hasırlar, sirke ile ıslatılmış bez ile temizlenmelidir. Sirke hem küf lekesini kolayca çıkarır hem de küfün oluşturduğu zararlı mikroorganizmaları öldürür. Temizlenen hasır eşyalar direkt olarak güneşin altında kurmaya bırakılmamalıdır. Güneş hasırın doğal yapısı için zararlıdır. Bunun yerine rüzgâr alan açıklık, sıcak bir alanda, gölgede kurutmak en iyisidir. Ayrıca hasır eşyaların aralarına giren tozlardan kurtulmanın pratik bir yolu da elektrik süpürgesi kullanmaktır. Hasır eşyanın her yerine elektrik süpürgesi normal ayarda tutulduktan sonra oksijenli su ile ıslatılmış bez ile silinirse tertemiz ve parlak bir görüntü elde edilir. Bunların yanı sıra bahçe mobilyası olarak kullanılan hasır eşyalar, yazın tüm gün güneş altında kaldığından çatlamakta ve kırılmaktadır. Bunu önlemek için güneşte kalan hasır eşyaları ayda bir, iki kez akşamdan zeytinyağına batırılmış pamuk ya da yumuşak bez ile silmek, hasırın yapısını yumuşatacaktır. Bu sayede güneşin kavurucu etkisi hasır eşyalarda daha az hissedilecek ve hasır eşyalar daha uzun süre dayanacaklardır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.