Havuz Suyunun Zararlı Etkilerinden Nasıl Korunabilirsiniz?

0

Evet, artık yaz resmi olarak geldi ve her türlü deniz ve havuz faaliyetleri hızla hayatımıza geri döndü. Denize gidemeyenlerimiz şehirlerdeki çeşitli havuzlarda serinlemeye çalışıyoruz. Evet, havuzlarda gün geçirmek, içeceğimizi alıp serin serin havuzun içinde içmek, sohbetler etmek sıcakları daha çekilir hale getirmek için eşsiz yöntemler ama havuz suyunun içinde bulunan klor o sırada bize büyük zarar veriyor maalesef.

Klordan cildimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız büyük ölçüde zarar görüyor. Özellikle çok klorlu havuz sularında klor cildimizdeki gözeneklerden içeri girerek kuruluk ve tahrişe neden oluyor. Bununla birlikte klor havuz suyunu dezenfekte etmek için en iyi yöntemlerden biri. Bu nedenle de klorun verdiği zarar havuzda bulunan bakterilerin yaratabileceği enfeksiyonlara bir nevi tercih ediliyor.

Klora Alternatif Yok mu?

Havuza atlamaktan vazgeçemiyorsak az da olsa klora maruz kalmak zorundayız ancak bunu azaltmanın yolları da var. Örneğin son zamanlarda sayıları artan tuzlu su içeren havuzlar, daha az klor içermeleri bakımından hassas ciltli ve egzamalı kişiler için daha iyi bir alternatif oluşturuyor. Tuzlu su da zamanla kendi kendine klor ürettiği için bu havuzlarda da az miktarda klor bulunuyor ama sadece klor ile dezenfekte edilen havuzlara nazaran tuzlu su havuzları cilt için çok daha sağlıklı.

Klor açısından en kötü havuzlar ise kapalı havuzlar. Zira kapalı alanda havaya yayılan klor solunmak suretiyle de vücuda giriyor. Bu durum ise nefes almada sorunlara ve astıma yol açabiliyor. Klor solumak kimi bünyelerde mide bulantısı ve kusmaya da sebep olabiliyor. O nedenle açık havuzları tercih etmek daha yararlı olacaktır.

Vücudumuzu Klorun Etkilerinden Nasıl Koruyabiliriz?

Klor mayolarımıza verdiği zararın benzerini cildimize de veriyor. Bundan korunmanın yollarından biri ise havuza girerken suya dayanıklı bir güneş kremi kullanmak. Böylece klorun cilt tarafından emilmesini engelleyebilirsiniz. Kremi 80 dakikada bir tekrarlamayı ve havuzdan çıktıktan hemen sonra duş almayı da sakın unutmayın.

Havuzdan çıktıktan sonra yüzünüzde oluşan kuruluğa karşı ise C vitamini kullanmayı deneyebilirsiniz. C vitamini klorun cildinizden temizlenmesini sağlayacaktır. Normalde kullandığınız bir C vitamini serumu varsa bundan yüz temizleyicinize bir miktar karıştırarak yüzünüze sürebilirsiniz.  Böylelikle hem klor kokusunu hem de kuruluğu giderebilirsiniz.

Saçlarımızı Klorun Etkilerinden Nasıl Koruyabiliriz?

Saçlarınızı klordan korumanın en iyi yolu saçlar için çokça başka faydaları da olduğu bilinen Hindistan cevizi yağı. Havuza girmeden önce saçlarınızı Hindistan cevizi yağı ile tarayarak klorun saçlarınıza ve saç köklerinize işlemesini engelleyebilirsiniz.

Tırnaklarımızı Klorun Etkilerinden Nasıl Koruyabiliriz?

Eğer çabuk kuruyan ve kolayca kırılan tırnaklarınız varsa havuzdaki klor bu duruma hiç iyi gelmeyecektir. Bunu önlemenin bir yolu havuza girmeden önce tırnaklarınıza bir kat koruyucu ve güçlendirici cila sürmek olabilir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.