Hayattaki Hedeflerinizi Belirlerken Bu 7 İpucunu Dikkate Alın

0

Hayatı dolu dolu yaşamak için kendimize bir hedef koymamız şart. Sürekli tatil şeklinde geçen bir yaşam mümkün değil. Yaz tatillerinin sonuna doğru, okulun sabırsızlıkla açılmasını beklediğiniz günleri hatırlarsanız, bana hak vereceksiniz. Hayatta bir hedef olmadığı zaman sürekli boşluk yaşarız, yaşamımızdan sıkılır, boşlukta hissederiz. Bir hedef belirlediğimiz zaman, hedefe ulaşma isteği bizi zinde tutar.
Hedeflerimiz için çabalamak, hayattaki yerimizi belirlemek açısından da önemlidir. Hedefsiz bir şekilde süren hayatlar oldukça sıkıcı bir hal alabilir. Hedeflerinizi belirlerken oldukça dikkatli davranmanız gereklidir. Hedeflerde başarılı olmak kişinin kendini tanıması ile direkt olarak alakalıdır. Sevmediği bir yolu seçen kişi hayattaki hedeflerini ne kadar yüksek tutarsa tutsun, benliğinde hedeflerini gerçekleştirmek istemeyecektir. İşte hedeflerimizi belirlerken bize yardımcı olacak unsurlar;

1. Kendinizin farkında varın: Hayatınızda net hedefler seçmek için kendinize çok açık davranmak zorundasınız. Kusurlarınız ve doğrularınız ile yüzleşmelisiniz. Hangi konularda iyi olduğunuzu ancak bu şekilde ortaya koyabilirsiniz. Unutmayın, insanlar en büyük yalanları kendilerine söylerler. Ancak başarı her zaman insanın kendine olan netliği ile beraber gelir.

2. Sevdiğiniz şeylerin peşinden gidin: Yapmayı sevdiğiniz şeyleri bulun. Sevdiğiniz, merak ettiğiniz ve tutku ile bağlı olduğunuz şeyleri takip ederseniz bir dansçı olursunuz, belki bir bilim adamı. Bilim adamı ne alaka mı dediniz? Ünlü evrim kuramının sahibi olan Darvin’in küçükken böceklere olan merakı sonucunda bir bilim adamı olma kararı aldığını söylesem ne derdiniz. Tutkular değişik, bazen akıl almaz dahi olabilir.

3. Önemsememeyi öğrenin: Hedefe giden yollardan biride; bütünü görebilmektir. Örneğin bazı insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü gibi ayrıntılara kafanızı yormamanız gereklidir. Eleştiriler tabii ki olacaktır. Fakat siz her eleştiriye üzülmek ya da sevinmek yerine; en sık gelen eleştirileri dikkate almalısınızdır. Yani evinizdeki hamam böceklerini tek tek zehirlemek yerine evi ilaçlamalı ve sorunu kökten çözmelisiniz. Bu sayede zaman kaybını da azaltmış olursunuz.

4. Hedefe ulaşmak için çaba gösterin: Hedeflerinize ulaşmak için çabalamanız şart. Bu nedenle kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemeniz gerekli. Bir firma sahibiyseniz ben bu ay 10.000 TL kazanacağım ya da gelecek yıl 1 şube daha açacağım gibi hedefler belirlemeniz çalışmalarınızın sonuçlarını görmenize de yardımcı olacaktır. Kısa vadeli hedeflerin gerçekleşmesi, asıl hedefinize ulaşmak için daha motive olmuş bir şekilde çabalamanıza yardımcıdır.

5. Sizi kötü hissettiren insanlardan uzak durun: Yaşam enerjinizi emmeyen kişilerle samimiyet kurun. Sürekli ağlayan sızlayan insanlar size hedefe giderken yardımcı olamaz. Sağlığınızı dahi etkileyebilirler.

6. Hedef belirlemek için ilham almaya çalışın: Bazen bir anda ne yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Bir filmde görmüştüm. Kadın sürekli iş değiştiriyordu. İşsiz kaldığı bir dönemde, film izlerken başrolün ayakkabı ürettiğini gördü ve bir anda aklında şimşekler çaktı. Ayakkabı tasarlamayı öğrendi ve kendi iş yerini açtı. Sizin de bu şekilde ilginizi çeken şeyler olabilir. Sadece dikkatli olmalı ve işaretleri takip etmelisiniz.

7. Ailelerinizin hedefe ulaşmanız konusunda yapacağı yardımını küçümsemeyin: Bazen motivasyonunuz sıfırı görecektir. Sınava hazırlanırken ben aptalım deyip kitabı defteri attığınız zamanlarda; anneniz odanıza girer ve sizi sakinleştirir. Yeniden ayağa kalkmanızı sağlar. Hedeflerinize ilerlerken ailenize güvenin. Size sıkı bir destekçi lazım olduğu zaman kesinlikle yardımcı olacaklardır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.