Hayır Demeyi Nasıl Öğrenebilirim?

0

Pek çok kişinin hayatı aslında normal düzene sahipken bazı dönemlerde kendilerini ekstra baskı ve yoğunluk altında hissedebilirler. Bunun sebebi ise pek bilinmese bile çoğu zaman karşılarına çıkan kişilere hayır diyememeleri ve söylenen her şeyi yapmalarından kaynaklanır. İnsanlara hayır diyemeyip kabul edilen istekler bir süre sonra kişilerin sırtlarına ağır bir yük bindirerek mutsuz olmalarına neden olur. Bu nedenle hayır diyebilmeyi öğrenmek gerçekten de çok önemlidir. Çoğu kişi farkında bile olmasa da içlerinden bir türlü çıkamadıkları yoğunluklara sürüklenmelerinin temel nedeni insanları reddedememeleridir. Hayır demeyi isteyen herkes kolaylıkla öğrenebilir. Fakat bunu öğrenebilmek için öncelikle neden hayır denilmesi gerektiğini, ne zaman hayır demenin önemli olduğunu ve ne şekilde hayır denebileceğini bilmek gerekir. Bu şekilde hayır demenin önemi kişiler için çok daha fazla bir anlam kazanabilir.

Kişilerin Kendilerine Sormaları Gereken Sorular

Hayır demeyi öğrenmek isteyen kişiler neden şimdiye kadar insanlara hayır diyemedikleri konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar. Bu nedenle kendilerine sormaları gereken bazı kilit sorular vardır. Neden hayır diyemediklerini, insanların her istediğini yapmaya iten şeyin ne olduğunu öncelikle bulmaları gerekir. Ayrıca bazı zamanlarda insanlara hayır dedikleri zaman aldıkları tepkileri ve bu insanlar ile yaşadıkları tecrübeleri gözden geçirmeleri önemlidir. Tüm bunların yanı sıra kişiler hayattan ne istediklerini bilmeli, kararlarını kendilerinden emin şekilde verebilmeli ve karşılarına çıkan kişilere de düşüncelerini açık ve net bir dille söyleyebilmelidir.

Neden Bazı Zamanlarda Hayır Denmelidir?

Pek çok kişi bazı anlarda karşılarındaki insanlara hayır demeleri gerektiğini hisseder ya da bilir ancak bunu bir türlü başaramaz. Aslında hayır denmesinin sebebi kişilerin sevmedikleri, yapmak istemedikleri ya da yaparlarsa mutsuz olabilecekleri çeşitli şeylerin onlardan talep ediliyor olmasıdır. Böyle zamanlarda kişiler şahsi duygu ve fikirlerinden bahsederek karşılarındaki insanı incitmeden hayır diyebilmelidirler. Ayrıca neden istenilen şeyi yapamayacakları ile ilgili bilgi vermek de hayır demeyi biraz olsun kolaylaştırabilir.

İnsanlar Neden Hayır Diyemezler?

İnsanlar çoğu zaman çeşitli nedenlerle karşılarındaki kişilere hayır diyemezler. Bunların en başında korku gelir. Çünkü bir insan karşısındakine hayır dediği zaman yalnız kalacağından, eskisi kadar sevilmeyeceğinden ya da tercih edilmeyeceğinden korkabilir. Hayır bilindiği gibi negatif bir cevaptır ve insanlar üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Hayır demek; geri çevirmek ve reddetmektir. Bu durumda karşıdaki kişilerin vereceği tepkiler kestirilemeyebilir. Bu da hayır demeyi düşünen insanların çekimser kalmalarına neden olarak ne yapacakları konusunda strese girmelerine sebebiyet verebilir. Hayır diyememenin bir diğer sebebi ise; kişilerin hayır dedikleri zaman kendilerine de hayır denileceğini düşünmeleridir. Başka bir neden; kişilerin kendilerini mükemmel hissetme ihtiyacından gelir. Karşılarındaki insanların her söylediğini yapabilecek güçte olduğunu göstermek, yeterli sorumluluk alabileceğine inandırmak çoğu kişi için önemlidir ve bu durum söylenen ya da talep edilen her şeyi kabul etmeleri ile sonuçlanır.

Sevilen Biri Olmak İçin Hayır Dememek

Herkesle arasını iyi tutmaya çalışan ve dolayısı ile herkes tarafından sevilmek isteyen kişiler genellikle hayır kelimesini kullanmazlar. Ama bu uzun vadede onlara yarardan çok zarar verir. Ayrıca her söylenileni kabul eden ve uygulayan kişilerin sonsuza kadar en sevilen kişi olarak kalacaklarına dair bir garanti de asla yoktur.

Olumlu Düşünce ve Sabır ile Hayır Demek

Hayır denildiği zaman kötü şeyler olacağını düşünmek yerine her şeye pozitif bakmak; hayır demenin en önemli adımlarından birisidir. Ayrıca hayır diyemeyen kişilerin sabırlı olmaları ve işe ufak hayırlardan başlamaları onların yararına olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.