Haziran Ayında Tüketebileceğiniz Meyve, Sebze ve Balıklar

0

Haziran ayı ile birlikte yaz meyveleri ve sebzeleri kendini tezgahlarda göstermeye başlar. Çeşitlilik boldur. Bu dönemde sebze ve meyveler bollaşırken, fiyatları da inmeye başlar. Tabi haziran ayında ön plana çıkan kısa süreli meyveler çıkıyor. Kiraz ve dut çok kısa sürede olgunlaşır. Haziran ayında sofralarınızda kiraz ve dut bulundurun. Her ikisi de çok faydalı meyvedir.

 

Haziran ayında tüketebileceğiniz sebzeler

 

Enginar, taze patates, taze fasulye, bakla (ayın ortasına kadar), bezelye, kabak, patlıcan, sivribiber, domates, salatalık, kuzu ıspanak, semizotu, rezene, marul, üzüm yaprağı, taze soğan, taze sarımsak, dereotu, dolmalık biber, çalı fasulyesi.

 

Yukarıdaki listeden de anlaşıldığı gibi sebzenin bol olduğu bir aydayız. A vitamini içeren biber, bununla birlikte bol miktarda C vitamini içermektedir. Ayrıca, tiamin riboflavin, pridoksin açısından da zengindir. Sodyum ve potasyum açısından gayet zengin olan biber, ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum başta olmak üzere birçok mineral içermektedir.

Kırmızı biber, karabiber, çarliston biber, yeşil biber gibi çeşitleri vardır ve hepsinin sağlık açısından farklı faydaları vardır. Hangisini tüketirseniz tüketin bol miktarda C vitamini almış olacağınızı unutmayın. Bunun için de sofranızdan eksik etmeyin.

 

Haziran ayında tüketebileceğiniz meyveler

 

Kiraz, yeşil erik, malta eriği, kayısı, şeftali, dut.

 

Kirazın en önemli özelliği mükemmel bir antioksidan olmasıdır. Bol miktarda A vitamini içeren kiraz bunun yanında C, K ve B6 vitaminlerini de içermektedir. Kiraz, potasyum, demir ve magnezyum açısından da zenginidir. Kirazın bu özelliklerinden dolayı iyi bir ağrı kesicidir. Bir aspirinden 10 kat daha etkilidir.

 

Haziran ayında tüketilen balıklar:

Haziran ayında balık az tutulur. Zaten avlanma yasağı olduğu için balık bulmak pek mümkün değildir. Genellikle dip balıkları haziran ayında yumurta döktükleri için yakalanmaları zordur. Tekir, barbunya, gelincik, mercan, sinarit, levrek ve eşkina bulunur. Ama haziran ayında balıkların lezzetleri iyi olmadığı için yemeseniz de olabilir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.