İki Gün Duş Almadığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

0

Birçoğumuz her gün mutlaka duş alıyoruz. Ancak bazen tembellikten veya aceleyle evden çıkmamız gerektiğinde duş zamanlarını atlayabiliyoruz. İşte böyle zamanları eğer kendimizi temiz hissediyorsak pek de önemsemiyoruz. Nihayetinde çok yakın bir geçmişe kadar kimse her gün duş alabilme imkanına sahip değildi. Fakat işler sandığımızdan biraz daha karışık. Evet, iki gün boyunca duş almazsak ölmeyiz ama yine de bu süreçte vücudunuzda neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

İki gün boyunca duş almadığımızda karşımıza çıkacak ilk problem tabii ki bakteriler. Vücutlarımızda 40’ı mantar çeşidi olmak üzere yaklaşık 1000 farklı çeşit bakteri barındırıyoruz. Bunların çoğunluğu vücudumuz için yararlı bakteriler olsa da, zararlı bakterilerle savaşabilmeleri için biraz yardımımıza ihtiyaçları var. Biz de bu gerekli desteği hijyenle sağlayabiliriz. Sıcak Duşun Vücudunuza Etkilerini Biliyor Musunuz?

Özellikle kış aylarında, terlemediğimiz için daha az duş alma ihtiyacını duyuyoruz. Fakat aslında terlemesek de vücudumuz hızla kirleniyor. Bu zararlı bakterilere karşı da günlük olarak savaş açmazsak, solunum yollarımızdan girerek bağışıklık sistemimizin durumuna bağlı olarak bizi hasta edebilirler.

Bu bakteriler aynı zamanda vücudumuzda oluşan kötü kokuların da sebebi. Vücutta bulunan protein ve yağ asitleriyle beslenen bu bakteriler, salgıladıkları gazlar nedeniyle tam 30 farklı türde kötü kokuya neden olabiliyor.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Her Gün Duş Alın

Yukarda bahsettiğimiz nedenle yine de yetersiz geldiyse, her gün mutlaka duş almamızı gerektirecek bir sebep daha var: Cilt sağlığımız. Eğer düzenli olarak duş almazsak cildimizin yapısında bulunan tuz ve yağ ciltte kızarıklığa veya deri döküntülerine neden olabilir. Özellikle düzenli spor yapıyorsanız, cilt sağlığınız için, duş düzenini kesinlikle aksatmamanız gerekiyor. Vücudunuz terli bir şekilde ne kadar uzun süre kalırsa mantar enfeksiyonu ihtimali de o kadar artıyor. Duş Alırken Sık Yapılan 6 Hata

Hiç duş alabilme şansınızın olmadığı durumlarda ise en azından mümkünse kıyafetlerinizi değiştirin ve koltuk altlarınızı, kasık bölgenizi ve yüzünüzü mutlaka yıkamaya çalışın. Çünkü bu bölgeler bakterilere karşı oldukça hassas.

Ancak hemen belirtelim ki eğer her gün duş alırken saçlarınızı da mutlaka yıkıyorsanız, uzun süreyle ve çok sıcak suyla duş alıyorsanız, içeriğinde zararlı kimyasallar bulunan duş jelleri veya sabunlar kullanıyorsanız, her gün aldığınız duşlarla cildinize çok fazla zarar veriyorsunuz demektir.

Duş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Duş alırken mutlaka cildinizin doğal nem ve yağ dengesini koruyacak doğal içerikli olan sabunları tercih edin. Çok sıcak su cildinizi kurutur ve koruyucu tabakasını yok eder. Bu da cildinizi hassaslaştırır ve çeşitli cilt problemlerinin oluşmasına neden olur. Aynı şekilde saçlarınızın ve saç derinizin sağlığı için de her gün şampuan kullanmaktan kaçının. Doğal içerikli şampuan ve sabunları tercih edin ve saçlarınızı en fazla haftada 3 kez yıkayın. Soğuk Duş Almanın Faydaları


Share.

About Author

Comments are closed.