İnsan İsterse: Necip Akar

0

Aşağıdaki yazı, Cumhuriyet’in ilk kuşak girişimcilerinden, azimle üretip, akıllıca pazarlayan, marka kelimesi bile ortada yokken, sıfır başlangıç sermayesiyle müthiş markalar ortaya çıkaran, efsanevi Gripin ilacının yaratıcısı, Necip Akar’ın öyküsü…

Bir yandan okudu, bir yandan çalıştı…

Türkiye’nin ilk yerli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilacı olan Gripin’in kurucusu Necip Akar, 1904’te Nizip’te dünyaya geldi. Henüz 5 yaşındayken, Balkanlar’daki siyasi karışıklık sebebiyle İstanbul’a göç ettiler. 1920 yılında Eczacılık okuluna başladı. Üniversitede okurken, aynı zamanda Eczane kalfalığı yaptı. Askerlik sonrası, abisiyle ortak bir şirkete kurarak, yerli malı kişisel bakım ürünleri üretmeye başladılar. Küçük bir dairede büyük bir heyecanla çalışan 2 kardeş, Şampuan Cemil, Necip Bey Kremi ve Necip Diş Macunu isimli ürünlerle piyasaya adım attılar. Ancak tam bir halay kırıklığı ile sonuçlandı bu girişimleri.

Başarısızlıkla sonuçlansa da ilk denelerindeki hatalarını ve zayıf yanlarını görerek, daha çok çalışıp daha profesyonel bir marka yaratmaları gerektiğini anladılar. Üretime ara verdikleri dönemde piyasaya hakim olan Dandolin marka diş macunu markasını incelemeye başladılar. Dandolin’in karşısına basit, akılda kalan ve çarpıcı bir isimle çıkmaya karar verdiler. O günlerde, yeni yeni yaygınlaşan ve büyük ilgi göre radyo’dan esinlenen Akar, radyo kelimesinin sonuna lin ilave ederek, Radyolin, ismini yarattı. 1927’de ruhsatı alınan bu yeni diş macununun adı da, tadı da fazlasıyla ilgi çekti. Türkiye’de ilk kez afiş reklamcılığı Radyolin’in tanıtımları için yoğun olarak kullanıldı ve 1 yılda 500 milyon adet sattı.

radyolinDaha sonra Radyolin’in yakaladığı başarıyı taklit eden bir çok diş macunu çıkmaya başladı. Bunun üzerine Akar, bir çıkış yolu aramaya başladı ve en büyük rakibinin yaptığını yapıp Ağrı Kesici üretmeye karar verdi. Savunmanın en iyi biçimi saldırıydı!

Grip Salgınına İLAÇ gibi yetişti!

Şansına o yıllarda Türkiye’de ciddi bir grip salgını vardı. Baş ağrısından, diş ağrısına, soğuk algınlığından nezleye, romatizmaya, ateşten vücut ağrılarına kadar her derde iyi gelecek ilacın formülü 3 yıl içinde ortaya çıktı. İlk diş macunu denemesinde marka isminin önemini kavrayan necip Akar, vurucu bir isim aradı. Ağrı kesici alanında dünya markası olan Aspirin’in in ekini alıp, herkesi canından bezdiren grip sözcüğünün arkasında yapıştırıverdi!

1935’te ruhsatı alınan Gripin, piyasaya çıkar çıkmaz satış rekoru kırdı. Elde ettiği başarı sayesinde hemen Gripin fabrikasının kurulmasına geçildi. Gripin kısa sürede milli ilaç  haline geldi. Bir gripin al, bir şeyin kalmaz cümlesi halk arasında kendiliğinden doğup kulaktan kulağa yayıldı. Gripinin tanıtım kampanyaları ve kutusu da kendisi kadar ilgi gördü. Gripin logolu duvar kağıtları ses getirirken, kutusunun üzerindeki kadın resmi de meşhur oldu.

Necip Akar, 1950’li yıllarda yerli malı temizlik ürünleri üretmek üzere çalışmalara başladı. Türkiye’nin ilk yerli malı el ve vücut sabunu olan Puro Temizlik Sabunu böylece doğdu. Puro efsanesinin doğmasında da yaratıcılığını gösterdi. Türkiye’de ilk kez uygulanan  Uçaktan Promosyon Atma yöntemi Puro sabun satışlarını da uçurdu. İstanbul semalarından yağan sabunlar hakkındaki konuşmalar müthişti. Necip Akar’ın ilkleri bununla da sınırlı değildi. Türkiye’nin ilk yerli çocuk maması Paro, temizlik tozu Fay, kan sulandırıcı Opon da onun imzasını taşıyordu.

1957 yazında arkadaşlarıyla birlikte çıktığı Boğaz gezisinde teknesinin motorları bozuldu. Terslikler birbirini izledi. Yardıma gelen balıkçı teknesi ve motorun çarpışmasıyla Akar’ın arkadaşlarından biri denize düştü. Yüzme bilmeyen arkadaşını kurtarmak için denize atlayan Akar, akıntıya kapıldı ve 53 yaşında, geride Gripin gibi ticari bir marka olmaktan öte  kültür ikonu  olmuş bir değer bırakarak, hayatını kaybetti.

Başarı formülünde, azim, zeka, strateji, kararlılık ve cesaret etken maddelerini bir araya getiren Akar, bunlara yenilikçiliğini de etkileyerek el attığı her alanda fark yaratabilmişti.

Mümin Sekman’ın İnsan İsterse adlı kitabından alınmıştır.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.