İnsan Vücudu ile İlgili 19 Tuhaf Ama Gerçek Durum

0

İnsan vücudu günümüze kadar çok fazla yönden araştırılsa da, hala daha bilinmeyen onlarca tuhaf durum ortaya çıkabiliyor. Oldukça ilginç tuhaflıklar, aynı zamanda gerçek olan garip özellikler ile birlikte insan vücuduna olan merak da her geçen gün artıyor. Bünyemiz baz alınarak yapılan araştırmalar ile ansiklopediler dolup taşabiliyor. İşte karşınızda, bu milyonlarca tuhaf ama gerçek noktalardan sizler için derlediğimiz 19 özelliğimiz…

 1. Dilimizin izleri hepimizde farklılıklar gösteriyor. Tıpkı parmak izlerimiz gibi, dil izleri de her insanda benzersiz ve farklı Eğer bir kimlik oluşturulmak isteniyor ise, bu kimlik neden dil izlerinden oluşmasın!
 2. Bir insan hayatı boyunca ortalama bir yüzme havuzunu 2 kere doldurabilecek kadar salya (tükürük, salgı) üretiyor. Bu bilginin ardından ağzınızdaki sıvıyı yeniden düşünmeye başlayacağınızdan eminiz!
 3. Kadınlarda bulunan yumurtalıklar, yaklaşık olarak 500.000 kadar toplam yumurta sayısına sahip, ancak bunlardan yalnızca 400 adedi yeni bir yaşam oluşturma şansını taşıyor. Yani oran, yaklaşık olarak 10.000’de 8!
 4. Midemizin neden kendi kendini sindirmediğini hiç düşündünüz mü? Çünkü midedeki hücrelerin yeniden doğmaları ve oluşmaları, yok olmalarından çok daha hızlı ilerliyor. Yani yeni hücrelerin ortaya çıkışı, ölen hücrelerden çok daha hızlı cereyan ediyor.
 5. İnsan bedenindeki kemikler asfalt betonlardan 4 kat daha güçlü. Kemiklerin sağlamlığına dair en ilginç ve destekli kanıtlardan biri bu oluyor.
 6. Gece yatağa gittiğinizde boyunuz, sabah kalktığınız zamanki boyunuz ile kıyaslandığında yaklaşık 1 santimetre daha kısa oluyor. Çünkü gün içinde omurga civarındaki kıkırdaklar sıkışıyor ve bastırılıyor. Sabah ise yeniden açılmaya başlıyor.
 7. Kirpiklerimizin içinde milyonlarca küçük toz parçacığı yaşıyor. Zaten göz kırpmalarımız da bu tozların kirpiklerde kalıp gözün içine kaçmaması için gerçekleşiyor.
 8. Haddinden fazla vücut kılına sahip olmak yüksek zekâ ile oldukça ilişkili ve doğrudan bağlantılı. Yani eğer vücudunuz kıllı ise, muhtemelen zekânız da o oranda yüksek!
 9. Her ne kadar vücudunuzun büyümesi duruyormuş gibi gelse de, burnunuzun ve kulaklarınızın büyümesi hiç durmuyor. Yaşlı insanlara dikkat edin, kulak ve burun ebatları ya daha geniş, ya daha uzun oluyor.
 10. Eğer insan gözü dijital bir kamera olsaydı, bu kamera 576 mega piksel olacaktı.
 11. Kalp atışlarınız ve mimikleriniz dinlediğiniz müziğe göre değişiyor.
 12. Dünyadaki insan sayısından daha fazla olacak miktardaki sayı kadar ağzınızın içinde bakteri yaşıyor. Yani, ağız içinde yaşayan bakteriler, milyarlarla tarif ediliyor.
 13. Her gün kalbinizin ürettiği enerji, bir kamyonun yaklaşık 32 kilometre yol alabilmesini sağlayacak kadar olan seviyelere çıkıyor.
 14. Eğer vücudunuzdaki DNA’ları çözüp uzatırsanız, yaklaşık olarak 10 milyar mil kadarlık bir DNA bütününe sahip olursunuz. Bu da buradan Plüton’a, hatta daha da ötesine gitmeye yetecek kadar bir mesafeyi kapsıyor.
 15. Yatağınızın altındaki tozların çoğu, aslında sizin ölü derilerinizden oluşuyor.
 16. Ölümün ardından gelen ilk 3 gün içinde, sahip olduğunuz enzimler vücudunuzdaki tüketim maddelerinin ardından sizi yemeye başlıyor.
 17. Bir hayat döngüsü boyunca, beyninizin uzun süreli olan hafızası, yaklaşık olarak 1 katrilyon bit bilgiden oluşuyor.
 18. Bir kalp vücuttan ayrı kalsa bile atmaya devam edebiliyor. Çünkü kalbin kendine ait bir enerjisi, bir elektriksel döngüsü var.
 19. Beyniniz 40lı yaşların sonlarına kadar gelişmeye devam ediyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.