İstanbul’da Trafikten Sıkıldınız mı, Çözüm: Bisiklet

2

İstanbul’da yaşanan yoğun trafik herkes için bir bela olmuş durumda. Son dönemlerde ülkenin birçok yerinde görebileceğiniz bisikletle seyahat trendi; İstanbul’da da popüler oldu. Belediyelerin kişiler için bisiklet tedarik etmesi ve bisiklet istasyonları kurması da bu trendi tetikleyen en önemli unsur oldu diyebiliriz.

Artık okula bisikletlerle gelen hocalar, görüşmelere hızlı yetişmek için bisiklet kullanan iş adamları, gezmek için bisikletten yararlanan birçok kişi, istiklali bisikletle keşfeden yurdum insanlarını her yerde görmeniz mümkün.

Bisiklete binmek kesinlikle sağlık için büyük yararlar sağlar bu konuda birçok tıp insanı hemfikir. Bisiklet binerken; bacak ve kol kaslarınız çalışır, nefes alışverişi hızlandığı için vücuda giren temiz hava oranı artar, terleme sağladığı için toksinler vücudumuzdan hızlı bir şekilde atılır, gün içinde hareketimizi kısıtlayan teknolojinin kötü yanlarını; bisiklete binen kişiler daha aza indirger ve hareketlilik vücudun yaşlanmasını engelleyen en önemli unsurdur.

İstanbul içinde bisikletinizi isterseniz işe yetişmek için, isterseniz spor amacıyla kullanabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle iyi bir bisiklete sahip olmanız gerek. Unutmayın! İstanbul 7 tepe J Eğer; 18 vites bir dağ bisikletiniz varsa yollar sizi bekler. Ancak bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise bisiklet yolu güzergahlarını bilmenizdir. Bu güzergahlar dışına çıkarsanız bisiklet kullanmanız tehlikeli olacak ve bisikletinizi bir yere koymanız zorlaşacaktır. Çünkü; bisiklet yolu olan her yerde bisikletinizi bağlamanız için bisiklet park alanları oluşturulmuştur. Peki, nerelerde bisiklet yolu var?

 Bebek ve Ortaköy sahil yolu üzerinde

 Kocamustafapaşa ve samatya yolu

 Polenezköy

 Büyük ada

 Caddebostan sahili

 Bostancı ve Kartal sahili

 Haliç turu

 Yoros’tan Riva’ya

• Koru ve Kasırlar

Bu alanların hepsinde dilerseniz bisiklet kiralayabilir ya da size yakın alanlarda bisiklet ile seyahat edebilirsiniz. Oldukça fazla alan varmış değil mi? Peki daha fazlası var desem? Buraya tıklayarak çok daha fazla bisiklete binilecek alan keşfetmeniz mümkün.

Sağlıklı yaşam için, daha temiz bir doğa için, daha az trafik için kendinize alternatif hızlı ulaşım yolları bulabilir ve dünyaya katkı sağlarken sağlığınıza ve zamanınıza yatırım yapabilirsiniz. Şimdiden iyi bir bisiklet turu diliyorum. J


Share.

About Author

Eğlenmeyi seven farklı yaşamlara saygı duyan ve sürekli yeni insanlar tanımayı seven biriydim. Henüz tanınmayı bekleyen koca bir dünya vardı; her santimini gezmek, yeni yemekler yemek, yeni insanlar tanımak ve yeni felsefeler öğrenmek istediğim bir hayatım vardı. Ancak bunu birilerine duyurmak bir yerden sonra daha önemli gelmeye başladı. Yazmayı ve okumayı tutkulu bir şekilde seviyordum ve artık düşüncelerimi insanlarla paylaşmak istediğimi fark ettiğimde bütün bunları yazıya dökmeye başladım… Özellikle güzel film izlemenin; insanın yaşamını yönlendirmesi konusunda büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum; bu güne kadar birçok film izledim ve çoğunda ben olsam ne yapardım dedim. Bir filmde başrol olmak aslında hayal değil sadece. Yazdıkça bir yerden sonra aslında bütün filmlerin bizim hayatlarımızdan esinlenilerek yazıldığını; aslında herkesin kendi filminin başrolü olduğunu gördüm… Yazmanın insanlar üzerinde huzurlu bir etki bıraktığına inanıyorum. Benim için yazının gücü kıyaslanamaz. Tıpkı bağırarak söylediklerinizin beyine emir gibi gitmesi gibi yazıda evrene yolladığınız emirler bence…

2 Comments

  1. Benim de ilgimi cekti biraz arastirdim. Kurucesme’den Sariyer’e kadar kesintili olmak ile beraber bir bisiklet yolu mevcut. Insallah en kisa zaman da tamamlanir. New York’da Citi Bike projesi gercekten trafige benim kendi gozumle gordugum bir etki yapti.