İster şatoda ister odada, çok hesaplı fiyata tatil!

0

“Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözü internet hayatımıza girdiğinden beri günbegün tekrarlanıyor. Akla hayale gelmez çözümler, eğlenceler derken bu, insanlık tarihinin en önemli buluşunun daha neler getireceğini tahmin etmek, çok kazançlı bir iş kurmanızla sonuçlanabilir.

2008’de California-San Francisco’da kurulan ve “Air bed and breakfast’ın kısaltılmışından ‘airbnb.com’ olarak adlandırılan bir site, size 190 ülkeden 34.000 şehirde ister şatoda, ister bir odada çok hesaplı bir fiyata ev sahibinizle anlaştığınız süre boyunca konaklama imkanı sunuyor.

600’den fazla şatonun ve yanı sıra adaların da portföyünde yer aldığı airbnb sayesinde 17 milyondan fazla insan, dünyanın istediği yerinde tatil yaptı, yapıyor.

Ayrıca airbnb.com üyelerine siz de ister evinizi ister apartmanınızı kiralayabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz.

Ülkesi ABD bile tartışmalara neden olan, halihazırda hakkında hem iyi hem olumsuz birçok şey söylenen, yazılan sitede bu küresel konaklama organizasyonuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz, ama biz bu model, Türkiye’ye ve bize uyar mı bunu tartışalım.

Sitede Türkiye’den son kayıtlara göre yaklaşık 4000 ilan bulunuyor. Çok iyi bir fikir olduğunu söyleyen de var, sistemin çok güvenilir olmadığını düşünen de. Ama bu sistemin küresel konaklama endüstrisine ciddi bir darbe vurduğu, haberlere konu oldu.

Çünkü fiyatlar gerçekten çok hesaplı. Los Angeles’ta 60- 70 dolara, Amsterdam’da 70-80 dolara birer gecelik konaklama için ödemeniz gereken ekstra bir tutar yok, yol masrafları hariç tabii. İstanbul’un merkezi konumunda bir apartmanı bir geceliğine 90-100 dolara, İzmir’de geniş bir daireyi 55-60 dolara kiralayabilir ve otellerden çok daha rahat bir konfora kavuşabilirsiniz.

Boş bir eviniz ya da evinizde boş bir odanız varsa siz de sisteme kayıt olarak misafirlerinizi davet edebilirsiniz. Başlı başına bir gelir kaynağı değil, eğer çok sayıda boş eviniz ve aparmanınız yoksa ama misafirleri seviyorsanız ve insanlara güveniyorsanız ya da kime güvenip güvenemeyeceğinizi biliyorsanız, airbnb’yi deneyebilirsiniz.

Seyahat etmeyi seviyorsanız ve klasik otel konaklamasından sıkıldıysanız Amsterdam’dan Seul’e kadar olabildiğince geniş bir yelpazede farklı kültürlerden insanlara konuk olabilirsiniz. Tabii aynı olanaktan Türkiye’deki kentler için de yararlanabilirsiniz.

Peki bu sistem Türkiye’de geçerli ve sürdürülebilir bir iş modeli olabilir mi? Bu soru, kültüre göre değişebilecek yanıtlara sahip. Çünkü sistem, özünde misafir etme ve alternatif tarzlarda misafir olma kültürünü içeriyor.

Airbnb.com sistemi kurulmadan önce de yıllarca Anadolu insanlarının evlerine üstelik bazen hiçbir ücret ödemeden konuk olabiliyordunuz, ve ne mutlu ki hala böyle. Hatta ev sahibi insanlar size yörelerindeki mevsimsel tüm gıdaları bin bir ısrarla tattırıyor.

İster Mardin’e ister Trabzon’a ister başka bir yerde, özellikle çantanızı bıraktığınız yer bir kırsalsa asla dışarıda kalmaz, krallar gibi ağırlanırsınız.

Ama bu sistemi bir endüstri haline getirmek, karşılıklı vaatler hatta sözleşmeler gerektirdiğinde, ev kiralama-kiraya verme konusunda haftalarca düşünen gezen dolaşan kesim, airbnb’ye bir kaşını kaldırarak bakacaktır.

Odanızı kiraya verirken aile yaşantınızın aksamayacağını, misafirin size uyum sağlayacağını ve ev sahipliğinizin kazandığınız paraya değeceğini size tam anlamıyla garanti edecek bir muhatap yok, bu yüzden daha çok kişisel değerlendirmenize biraz da şansınıza güvenmeniz gerekecektir.

Konu komşunun birkaç gündür apartmana girip çıkan sözgelimi bir İspanyol’a nasıl bakacağını da hesaplarınıza dahil etmelisiniz. Ayrıca airbnb’nin para kazandırmaktan çok karşılıklı bir kültürel paylaşım olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. İlginç olur diyorsanız, hemen davetli toplamaya başlayabilirsiniz.

Yurtdışına bu sisteme güvenerek çıkmak da bir riski beraberinde getiriyor. Sitede misafiri olacağınız kişiyle direkt iletişim kurabiliyorsunuz ve hem ev hakkında hem de sahibi hakkında küçük bir araştırma yapabiliyorsunuz. Bu yönüyle de airbnb.com orijinal ve aynı zamanda hesaplı bir seyahat arayanlar için alternatif bir deneyim.

İngilizceden Fransızcaya, Çinceden Rusçaya farklı dil seçenekleri sunan sitede kentler ve evler bol görsellerle tanıtılıyor, en azından bir bakmanızda fayda var.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.