İyi Bir Kankanın Özellikleri

0

Hepimiz “How I Met Your Mother” tarzı kankalığın önemini anlatan diziler izledik. Kankalık hayatımızda en önemli kavramlardan biridir. Bir kankalık korunmazsa asla değerli olamaz. Dünya genelinde bilinen kankalık kuralları var; kimse yazmasa da, kimse bunları yasalaştırmasa da Barney Stinson’un; The Bro Code kitabı gibi aklımızda ve yaşam tarzımızda bazı kurallar vardır. İşte bir kankalığı zedelenmekten koruyacak ve sonsuz kılacak bazı kurallar;

☺ Kankalar hatun ve erkeklerden önce gelir. Bir telefon kadar yakın olmak önemlidir.

☺ Kankalar arasındaki kurallar karşılıklıdır; bir kankanın yapmadığını diğer kanka da yapmamalıdır.

☺ Kadın ya da erkek cinsi fark etmeksizin; önce ben gördüm benimdir kuralı her kankalık için geçerlidir. Bir erkek ya da bayan önce kankanız tarafından görüldüyse sizin için o andan sonra enişte ya da yengedir.

☺ Bu madde özellikle erkekler için; parası biten erkek kanka bozulmamalıdır, masa altından diğer kanka tarafından para transferi yapılmalıdır.

☺ Bir kankanın makyajında sorun var, kıyafeti olmamış; bozmamak için güzel demek yerine hemen eve döndürüp, onu baştan yaratmak kankalık kuralıdır.

☺ İlişkisinde sorun yaşayan kankaya müdahale etmemek büyük bir problemdir. Arkadaşlar kötü günler içindir ve sizler kankalar olarak arkadaşlarınızı omuzlarından sarsarak, kendine gel deme yetkisine sahipsinizdir.

☺ Bir kanka asla hiçbir ortamda diğer kankayı kötülememeli ve her daim ona destek olduğunu belirtmelidir.

☺ Hiçbir kanka diğer kankanın eski sevgilisine, hoşlandığına adım atmamalı, haberi olmadan mesajlaşmamalıdır. Unutulmamalıdır ki bir kankanın sevgilisi ile sadece kankanıza özel organizasyonlar için ve ara düzeltme operasyonları ya da bilgi edinme amaçlı konuşulmalıdır.

☺ Kankanız haksız olabilir. Bu durumlarda kankayı herhangi bir şahıs karşısında bozmamak ancak yalnız kalınan ortamlarda çetin bir tartışma yaşamak kankalığın şanındandır. Herkes hatalı olabilir ancak kankalık her ortamda kankayı kanatlar altına almayı gerektirir.

☺ Kankaya yakışan bir elbise yakışmadı denmez, züppe hareketler yaptığında ne de iyi yaptın denmez. Kankalar insan hayatında önemlidir. Doğru yol göstermek gereklidir. Bu durum zaman zaman çatışmalar yaşamanıza neden olur ancak iki kanka, bir iki gün sonra yeniden bir araya gelir.

☺ Kankanız kötü yemek yapıyorsa bunu idare ederken dikkatli olun. Bu yemeği yarın erkek arkadaşına yaptığında ve erkek arkadaşı yemediğinde size neden bana söylemedin diyecektir. Siz kanka olarak ona doğruyu söylemeli ve geliştirmesine yardımcı olmalısınız.

☺ Her zaman gittiğiniz bara, kafeye, restorana başkası ya da yeni bir arkadaşla asla gitmeyin. Bu kankalığa ihanettir ve iyi kankalar birbirini kıskanır.

☺ Bir kanka diğer kankayı asla toplum içinde bozmaz, bu nedenle ne kadar saçma olursa olsun esprisine gülün, ancak uzatmasına izin vermeyin. O bağırarak şarkı söylüyorsa bir kısmına eşlik edin, ancak uzatmadan susturun. Bir hareketi bir kişi yaparsa rezil olur, iki kişi yaparsa ne iyi anlaşıyorlar görüntüsü verir.

☺ Kankanın sırları asla paylaşılmaz. Evet, bazen kankanın hayatını etkileyecek olaylar olabilir; mesela kankanız bu kız beni bu günde görmezse bu şehri terk ederim dediyse ve ciddiyse hemen işe yarar bir plan yapmanız ve durumu kankanızın lehine çevirmeniz gerekmektedir. Kankanızın doğum günü ve sevgilisi hatırlamazsa artık devam etmeyeceğini söyledi ancak üzüleceğini biliyorsunuz; bu durumda yine bir müdahale gereklidir. Yani kankanın sırlarını bazıları onu mutlu etmek için paylaşılabilir.

☺ En önemli kurallardan biridir. Bir kanka biriyle konuşmuyorsa, sevmiyorsa, sevilmeyen kişinin kankanıza yanlışı olduysa diğer kanka da onu sevmemeli ve mecbur kalmadıkça konuşmamalıdır, bir kankaya yapılan yanlış diğer kankayı da bağlar. Eeee, nede olsa kankalık aynı kişiden nefret etmektir.

Kankalık kolaydır. Ufak adımlar ömür boyu arkadaşlığınızı daim kılmaya yardımcı olur.


Share.

About Author

Eğlenmeyi seven farklı yaşamlara saygı duyan ve sürekli yeni insanlar tanımayı seven biriydim. Henüz tanınmayı bekleyen koca bir dünya vardı; her santimini gezmek, yeni yemekler yemek, yeni insanlar tanımak ve yeni felsefeler öğrenmek istediğim bir hayatım vardı. Ancak bunu birilerine duyurmak bir yerden sonra daha önemli gelmeye başladı. Yazmayı ve okumayı tutkulu bir şekilde seviyordum ve artık düşüncelerimi insanlarla paylaşmak istediğimi fark ettiğimde bütün bunları yazıya dökmeye başladım… Özellikle güzel film izlemenin; insanın yaşamını yönlendirmesi konusunda büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum; bu güne kadar birçok film izledim ve çoğunda ben olsam ne yapardım dedim. Bir filmde başrol olmak aslında hayal değil sadece. Yazdıkça bir yerden sonra aslında bütün filmlerin bizim hayatlarımızdan esinlenilerek yazıldığını; aslında herkesin kendi filminin başrolü olduğunu gördüm… Yazmanın insanlar üzerinde huzurlu bir etki bıraktığına inanıyorum. Benim için yazının gücü kıyaslanamaz. Tıpkı bağırarak söylediklerinizin beyine emir gibi gitmesi gibi yazıda evrene yolladığınız emirler bence…

Comments are closed.