İyi Bir Uyku Çekmek İstiyorsanız Yatakta Bunları Asla Yapmayın

0

Uykusuzluk maalesef günümüzün popüler sorunlarından biri haline gelmeye başladı. Bunda tabii ki stres ve duygusal durumun büyük etkisi olduğu kadar bazı yaşam alışkanlıklarının da etkisi çok. Özellikle yatakta yapılan bazı yanlışlar tamamen uykusuzluk problemi yaşamasak da uyku kalitemizin büyük ölçüde düşmesine sebep olabiliyor. Yatakta asla yapmamanız gereken bu hatalardan 6 tanesi şöyle:

1.Yatakta Televizyon İzlemeyin

Bazılarımız için televizyon veya internetten dizi izleyerek uykuya dalmak alışkanlık haline gelmiş olsa da iyi bir uyku için oldukça büyük bir hata. Ekrandan gelen parlak ışık beynimizi uyararak sağlıklı bir uyku için gerekli olan melatonin hormonunun salgılanmasını engelliyor. Hele ki izlediğiniz program şiddet içerikliyse uykunuz çok daha huzursuz ve kalitesiz bir hal alacaktır. En iyisi uyumadan bir saat önce televizyon izlemeyi bırakmaktır.

2.Sosyal Medya Hesaplarınıza Bakmayın

Birçoğumuz uykuya dalmadan hemen önce son kez bütün sosyal medya hesaplarına bir göz atmak ister ki kaçırılan bir şey olmasın. Bu da, televizyon izlemekle benzer sebeplerden ötürü iyi bir uykuyu engelleyen faktörlerdendir. Telefon ekranından gelen ışık da melatonin salgılanmasını engelleyecektir. Ayrıca gördüğünüz ve okuduğunuz içerik beyniniz için fazla uyarıcı nitelikte de olabilir. Bu da yine uyku kalitenizin düşmesine sebep olacaktır.

3. Yatakta Yemek Yemeyin

Günün herhangi bir saatinde yatakta yiyecek yemeyin. Zira en ufak bir yiyecek kırıntısı dahi çeşitli küçük böceklerin yatağa gelmesine sebep olabilir.

4. Yatakta Tartışmayın

Yatakta eşinizle tartışmak sizi strese sokacak ve gergin hissetmenize sebep olacaktır. Gerginlikle dalınan bir uyku da aynı şekilde devam eder. O nedenle mümkünse tartışma konunuzu sabaha kadar bekletmeye çalışın.

5. İşinizle Alakalı Bir Şey Yapmayın

Yatakta bile çalışmak kimileri için çok çalışkan bir imaj gibi görünebilir. Ancak bu “çalışkanlık” zamanla gün içindeki işinizi geceye de sarkıtma alışkanlığına dönüşebilir. Ayrıca yatağınızı işle özdeşleştirmek istemeyeceğinizi tahmin ediyoruz.

6. Evcil Hayvanlarınızla Uyumayın

Evcil hayvanınızı yatağa alıp almama kararı tamamen sizinle ilgilidir. Ancak uyku açısından bakıldığında hayvanlarla uyumanın getirdiği en büyük problem hayvanın sıklıkla hareket etmesi ve ses çıkarmasının uykunuzu etkileyebilecek olmasıdır. Yine de oldukça sessiz ve hareketsiz uyuduğunu bildiğiniz bir evcil hayvanınız varsa onunla uyumak çok rahatsız edici olmayabilir.

 

 

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.