İyi Domates Nasıl Seçilir?

0

Sayısız yemeğin ana malzemesi, salataların kraliçesi, mutfaklarımızın baş tacı domates, hiç şüphesiz mucizevi besinlerden biri. Ancak birçok kişi, domatesin bol olduğu yaz aylarında bile iyi domatesi ıskalayabiliyor. Özellikle hormonlu domates tehlikesinden uzak durmaya çalışırken iyi domates seçmekte oldukça zorlanıyoruz. Görüntüsüne bakıp aldandığımız domatesler lezzetsiz çıkabiliyor veya seçtiğimiz domateslerin hormonlu olup olmadığını anlayamıyoruz.

Eğer alışveriş sonrası eve geldiğinizde hüsran yaşamak istemiyorsanız, aşağıdaki ipuçları sayesinde siz de domatesin iyisini tek seferde anlayabilir ve yemeklerinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

1. Domateslerin üzerindeki lekelerden korkmayın. Bunlar aksine, domatesin doğal olduğunun göstergesidir.

2. Domatesi ikiye kestiğinizde içinde beyaz damarların olması domatesin iyi olduğunu gösterir.

3. İnce kabuklu domatesler her zaman daha lezzetlidir.

4. Domateslerin sapları koyu yeşil renkte ve yıldız şeklinde olmalıdır. Eğer sapları sararmışsa bu, domateslerin taze olmadığına bir işarettir.

5. Çok sert domatesler yeterince olgunlaşmamış demektir. Domates seçerken ne çok yumuşak ne de çok sert domatesleri tercih edin.

6. Domateslerin rengi koyu kırmızı olmalıdır. Rengi tam kırmızı olmamış domatesler erken toplanmıştır ve lezzetini tam olarak kazanamamıştır.

7. Domateslerin şeklinde belirgin olarak bir anormallik varsa bu, domateslerin hormonlu olduğunun göstergesi olabilir.

8. Domateslerin dala bağlandığı yerler domatesin içinde kart bir şekilde değil de, çok ince bir şekilde uzanıyorsa, o domates iyi domatestir.

9. Domatesin çekirdekli, sulu kısmı domatesten çok ayrık olmamalı. Bu kısımların domatesin kendisiyle biraz daha bütün halinde olması, iyi domates seçtiğinizin işaretidir.

10. Son olarak, dışı parlak olan domatesler her zaman daha cazip görünse de, siz mat görünümlü domatesleri tercih edin.


Share.

About Author

Comments are closed.