Kabartma Tozunu Güzelliğiniz İçin Kullanabileceğiniz 11 Yol

0

Sodyum bikarbonat olan kabartma tozunu sadece mutfağınızda kullanmayın. Bu beyaz tozun şaşırtıcı güzellik faydaları vardır. Tıpkı Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi siz ayaklarınız, tırnaklarınız ve saçlarınız için kullanabilirsiniz. Hatta taze nefes ve sağlıklı dişler için de kabartma tozunu deneyin. Bu yazımızı okuduktan sonra kabartma tozunu güzelliğiniz için de kullanmaya başlayacaksınız.

 

  1. El Yıkama

Elleriniz yağ iken sabun kullanmadan ellerinizi temizlemek isterseniz, avucunuza kabartma tozu alın ve su ile yıkayın. Ellerinizdeki yağın kolaylıkla gittiğini göreceksiniz.

 

2.Kuru Şampuan

Saçlarınızda bulunan fazla yağı almak için kafa derisine kabartma tozu dökün ve parmaklarınızla masaj yapın. Kısa sürede saçınızdaki fazla yağı alacaktır. Koyu renk seçklere uygulama sırasında bir miktar kakao tozu eklemek gerekir.

 

3.Doğal Deodorant

Eğer alüminyum tehdidi olmadan doğal bir deodorant arıyorsanız, kabartma tozunu kullanabilirsiniz. Bir koku kovucu macun oluşturmak için su ile kabartma tozunu karıştırın. İçine istediğiniz esansiyel yağı da ekleyin.

 

  1. Diş Beyazlatıcı

Kabartma tozu ve suyu macun yapın. Bu macun ile dişlerinizi fırçalayın. Doğal peeling kahve, kırmızı şarap ve sigaranın diş yüzeylerinde bıraktığı lekeleri çıkaracaktır. Gerçekten bu tedavinin etkinliğini artırmak için hidrojen peroksit(oksijenli su) ile kabartma tozunu karıştırabilirsiniz.

 

5.Yüz Peelingi

Kabartma tozunda aşındırıcı parçacıklar bulunduğu için doğal cilt peelingi yapabilirsiniz. Cildinize bir miktar kabartma tozu serpin ve nazikçe ovun. Ayrıca su ile karıştırarak hamuru cildinize sürebilirsiniz.

 

  1. Tırnak Beyazlatıcı

Renkli ojelerin tırnakta bıraktığı kalıntıları çıkarmak ve tırnakta meydana gelen sararmaları kabaratma tozu ile çıkarabilirsiniz. Tırnaklarınızı beyazlatmak için, kabartma tozu ve hidrojen peroksit karışımını kullanın. Eski bir diş fırçası ile hazırladığını macunu sürün ve durulamadan önce üç ila beş dakika bekletin.

 

  1. Koyu bölgelerin rengini açın

Mimik hareketlerinden dolayı meydana gelen çizgilerin bulunduğu bölgelerde kararmalar olabilir. Bu bölgeleri kabartma tozu ile ovurakak rengini açabilirsiniz. Kabartma tozuna limon suyu da ekleyebilirsiniz.

 

  1. Ayaklarınız için

Topuklar üzerindeki sertleşme ve nasırları yumuşatmak için kabartma tozunu kullanabilirsiniz. Ölü derileri ortadan kaldırmak için kabartma tozu ile su karıştırın ve nasırların üzerine sürün.

 

9.Fırça Temizleyici

Makyaj fırçalarını temizlemek için el sabunu kullanabilirsiniz ama aynı zamanda kabartma tozunu da kullabilirsiniz. Sıcak suyun içinde bir çay kaşığı kabartma tozu koyun. Fırçalarınızı içinde 5 dakika bekletin. Eski diş fırçaları ve saç fırçaları için de kullanabilirsiniz.

 

  1. Nefes Parfümü

Asitli yiyecekler ve şeker yemek ağızdaki pH dengesi bozulduğu için kötü kokuya neden olur. Bunu ortadan kaldırmak için sıcak suyun içine bir çay kaşığı kabartma tozu koyun. Ağzınızı bu karışım ile gargara yapın. Sodyum bikarbonat genel ağız sağlığı için faydalıdır.

 

  1. Cilt Yatıştırıcı

Cilt tahrişini rahatlatmak için kabartma tozu kullanabilirsiniz. Güneş yanığı dışında kızarıklığı almak, bir yanığı soğumasını yardımcı olur ve böcek ısırığı veya zehirli sarmaşık sebebiyle oluşan kaşıntıyı alır. Banyo suyunuzun içine kabartma tozu ekleyin. Ya da su ile macun yaparak etkilenen bölgeye sürün.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.