Kabartma Tozunuzun Tazeliğini Nasıl Anlarsınız?

0

Fırında kek, kurabiye veya poğaça pişirmeye gelince, her şeyi doğru yaparsınız. Tereyağını yumuşatıp mükemmel yayılabilir kıvama getirebilirsiniz, kuru ve ıslak malzemeleri çok iyi bir şekilde karıştırabilirsiniz. Ancak herşeyi en mükemmel bir şekilde tam da tarifteki gibi yasanız bile kekiniz veya kurabiyeniz kabarmayabilir, sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Sorun sizinde değil, malzemedir. Yani biri: Kabartma Tozunda.

Kabartma tozu, sodyum bikarbonat (aynı zamanda karbonat) ve bir veya daha fazla asidin bir kombinasyonu. Pişirme tozu dökülürken oluşan reaksiyon, sıvı ile temas ettiğinde, karbondioksit karışımı serbest bırakılır. En yaygın olarak kullanılan kabartma tozu olan “çift etkili” kabartma tozu, iki asidi içerir: biri sıvı ile temas ettiğinde reaksiyona giren biri ve fırında ısıtıldığında reaksiyona giren bir madde.

Fakat herhangi bir kurutulmuş yiyecekler veya baharat gibi, kabartma tozu da, özellikle neme veya sıcaklığa maruz bırakıldığında kuvvetini ve gücünü kaybederek kabartma ajanı olarak zayıflar. Kötü pişirme tozunun tadı kötüdür ama zararlı değildir, sadece pişen yiyeceklerinizin kabarmasını sağlamaz.

Son zamanlarda taze bir paket satın almadıysanız, çok basit bir testle pişirme tozunun tazeliğini kontrol edebilirsiniz: Bir fincan sıcak suyla 2 çay kaşığı kabartma tozunu karıştırın. Tozun tamamını dağıtan acil bir yanma reaksiyonu varsa, hala etkinliği var demektir. Kabarcık yoksa, kabartma tozu artık güçlü değil ve değiştirilmesi gerekiyor. (Pişirme tozu, sıcak suda soğuk suya göre çok daha hızlı tepki verir, bu nedenle daha doğru anlamak için sıcak musluk suyunu kullandığınızdan emin olun.)

Not: Evinizdeki kabartma tozunu her altı ayda bir yenileyin.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.