Kadife Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

0

Kadife, moda alanında ilk etapta olumsuz yaklaşılan ama ilerleyen zamanlarda çeşitli modellerinin türemiş olmasıyla daha kullanışlı hale gelmiş ve sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kış mevsimlerinin, sıcacık tutan, kalın yapısıyla bir numaralı tercihlerindendir. Moda alanında da sık sık kullanılmasıyla birlikte kadife kumaş, dolaplardaki yerini çoktan aldı. İlk etapta görüntü açısından çirkinden şimdilerde daha iyidir ve kış aylarında kullanımı rahattır. Ancak bu rahatlığa nazaran temizlenmesi de son derece zor bir kumaş çeşididir.

Kadife kumaşlardan artık hemen her kıyafet türü tasarlanabiliyor. Günlük hayatta sık kullanılan pantolonlar ve ceketler bu konuda listenin başında geliyor. Günlük kullanımda yer aldıkları için dolayısıyla sık sık da temizlenmeleri gerekiyor. Kadife kumaşlı kıyafetlerin temizliği için kullanılan yöntemleri aynı şekilde kadife perdeler, çok amaçlı örtüler için de kullanabilirsiniz. Böylece ev eşyalarında yer alan kadife kumaşları da dezenfekte edebilirsiniz.

Kadife Kıyafetler Çamaşır Makinesinde Yıkanabilir mi?

Kadife son derece hassas bir kumaştır ve çamaşır makinelerinin çalışma prensiplerinde temizlendiğinde kolayca yıpranabilir. Bu nedenle çok zor durumda kalmadıkça çamaşır makinesi kullanmamalısınız. Ayrıca makineler için üretilen deterjanlar, leke çıkarıcılar da kadife için aynı şekilde zararlıdır. Zorda kalmışsanız ve makine kullanmak zorundaysanız; makinenin en hassas programını kullanmalı ve leke çıkarıcı içermeyen sıvı deterjan tercih etmelisiniz. Makineyi ayarlarken devir seviyesini de sıfıra indirmeli, makinenin kadife kıyafeti sıkmasını engellemelisiniz.

Elde Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadife kıyafetlerin temizliği için elde yıkama uygulaması sırasında kesinlikle kıyafeti elinizde çitilemeyin. Ayrıca durulama sonrasında da kıyafeti kesinlikle sıkmayın. Elde yıkama yaparken de kimyasallar içeren deterjanları kullanmamalısınız. Temizlik için çok narin bir kumaş olan kadifeyi suyla ıslatmalı ve silmelisiniz. Bu yöntem ile kıyafetleriniz deterjan ya da yumuşatıcı kokmayacağı için sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle ıslatacağınız suya sadece koku vermesi adına birkaç damla yumuşatıcı damlatabilirsiniz.

Kadife Kıyafetleri Fırça ile Temizlemek

Öncelikle bir miktar suyu kaynatın ve içine amonyak ekleyin. Su henüz sıcakken kıyafeti, su buharına tutun ve nemlenmesini sağlayın. Edindiğiniz yumuşak uçlu bir fırça yardımı ile kadife kıyafetinizi fırçalamaya başlayın. Bu uygulama ile kıyafetiniz temizlenmiş olur ama leke söz konusu ile bu yöntem ile kurtulmanız imkânsız. Bu durumda yapılacak en iyi şey kuru temizleme firmalarına danışmaktır.

Kadife Kıyafetleri Ütülerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadife kumaşta yüksek ısıda ütü sürmek zarar verici olabilir ama kadife çok kolay kırışan bir kumaş olduğundan da ütü işlemi şarttır. Bu nedenle kadife kumaşa ütü yaparken kıyafeti ters çevirmeli ve öyle ütü yapmalısınız. Düz ütülemeniz halinde kadife yanarak parlayabilir ki bu pek hoş bir görüntü değildir. Riske atmak istemezseniz; gerek yıkama için gerekse ütüleme için kuru temizleme firmalarına danışabilir; kıyafetlerinizi hem temizletebilir hem de ütületebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.