Kadınlar da Araç Bakımı Yapabilir!

0

Lastiği dahi inse hemen bir tamircide soluğu alan ya da kendi şahsi aracı için sürekli bir erkekten yardım alan kadınlar herkesin malumu. Ancak her zaman için bu yardımı almak mümkün değil ya da sadece bir lastik şişirmek için tamirciye para vermeye gerek yok. Aracın rutin servis bakımlarının dışında yapılması gerekenleri de pek tabii bir kadının yapması da mümkün. Bunun için biz de kadınlara özel bazı tavsiyeler verelim istedik.

Temizliği Kendiniz Yapabilirsiniz

Temizlik konusunda evde pür dikkat davranan kadınların, araçları için aynı hassasiyeti gösterdiklerini söylemek mümkün değil. Hatta erkeklerin birçoğu bu konuda daha titiz.

Aracınızı bir yıkamacıya verdiğinizde alınan ücretin büyük bir kısmı aracın iç temizliği içindir. Elinize ufak bir kova, gerekli araç temizlik ürünleri ve bir araç süpürgesi alırsanız emin olun bir erkekten çok daha iyi temizlik yapabilirsiniz. Dış temizlik için ise, benzin istasyonlarında verilen ücretsiz hizmet bile yeterli olabilir.

Lastik Havalarını Kendiniz Kontrol Edebilirsiniz

Bunun için tek bilmeniz gereken şey, aracınızın lastiklerinin normal basınç değerleri. Herhangi bir benzin istasyonuna giderek hava makinesine istenilen değeri yazıp lastiğinize taktığınızda, makine otomatik olarak lastiğin havasını ayarlayacaktır.

Çalışmayan Silecek Fıskiyesi Aslında Büyük Bir Sorun Değil

Oldukça sık karşılaşılan ve genelde oldukça basit bir çözümü olan sorunlardan birisi. Büyük ihtimalle ya suyunuz bitmiştir ya da silecek fıskiyeleri uzun süre kullanılmadığı için ucu kireç tutmuştur. Suyunuzu kontrol edin, yeteri kadar suyunuz varsa fıskiyelerin ucunu bir iğne ile açmayı deneyin.

Yağınızı da Kendiniz Kontrol Edebilirsiniz

Yapmanız gereken tek şey bir kereye mahsus olmak üzere yağ kontrolünün nasıl yapıldığını öğrenmek; bunun için yağ çubuğunu çekip yağın seviyesine bakmak yeterli. Emin olun bir daha yağ değiştirmek için para vermenize gerek kalmayacak. Yağınız az ise, hemen motor yağı sipariş edip, değiştirme işini kendiniz yapabilirsiniz.

Silecekleri ya da Silecek Lastiklerini Kendiniz Değiştirebilirsiniz

Yaz aylarında kuruyan silecek lastikleri kış gelince tam anlamıyla verimli çalışmayabilir. Bunun için tamircilere para vermenize hiç gerek yok. Aynı yağ kontrolünde olduğu gibi bunun nasıl yapıldığını bir kere görmüş olmak yeterli olacaktır. Tıpkı yağ gibi, silecek ve silecek lastiğini internetten sipariş edip eskisi ile değiştirebilirsiniz.

Eskimiş Lastiklere Dikkat

Lastiklerin yol tutuşundan emin olmak için diş derinliklerini kontrol edebilirsiniz. Genel kanı 3 mm’den daha az derinliğe sahip olan lastiklerin değiştirilmesi gerektiğidir. En önemlisi ise kendiniz yapamayacak dahi olsanız, havalar soğumaya başladığı andan itibaren (+7 dereceden daha soğuk havalarda) normal lastiklerin, kış lastiği ile değiştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Akünün Kontrolü

Akünün ne kadar işlev yapabildiğine bakmak ya da tamamen değiştirmek sizin işiniz olmayabilir ancak akünün ömrünü uzun tutmak için kutup başlarını ve kablo başlarını birkaç ay arayla tel fırça yardımı ile fırçalayabilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.