Kadınların Çok Kazanması Evlilikte Probleme Yol Açar mı?

0

Kadınların iş hayatında daha çok yer etmeye başlaması ile birlikte artık geçim derdi sadece erkeğin omuzlarına yüklenen bir yük değil. Ancak evde bir kuzu bile olsa dışarıda aile reisi olma görevi yine erkeğin omuzlarında. Fakat bu noktada birçok erkeğin omuzlarına binen ve belki de kadınların farkında olmadıkları bir yük daha var; o da kadınların erkeklerden daha çok kazanması.

Tabiri caizse kocasının eline baktığı için yıllarca sıkıntı çekmiş olan anneler, tanık oldukları onlarca farklı olayı göz önüne getiren ve belki de kendi yaptıkları akıllarına gelen babalar kızlarının bir adamın kazandığına muhtaç olmaması için didindiler ve bir şekilde kız çocuklarını okuttular ya da bir meslek sahibi yaptılar. Kadınların bir kısmı artık daha bağımsız evet, ama bu da alışılagelmiş düzen içerisinde aile reisi olma görevini üstlenen erkekler için içten içe yıpratıcı olabilecek bir durum oluverdi. Bu konu üzerine yapılan onlarca farklı araştırma var ama üç örnek bu konuyu özetler biçimde çarpıcı sonuçlara sahip.

Karısından daha az kazanan erkekler aldatmaya daha çok meyilli.

Yapılan araştırmalara göre karısından daha az kazanan erkeklerin iki kat daha fazla aldatmaya meyilli olduğu tespit edilmiş. Bunda erkeğin kendisini yetersiz görmesi, karısının bir gün kendisini aldatabileceğine olan inancı en büyük etkenmiş.

Daha az kazanan erkekler, daha sık depresyona giriyor.

İkinci tespit ise karısından daha az kazanan erkeklerin, daha çok kazanan erkeklere göre iki kat daha fazla depresyona girdiği.

Kadınlar daha patavatsız.

Başlığa kadınlar kızabilir ama kocasından daha çok kazanan kadınlar bu konuyu dillendirmekte erkeklere göre 3 kat daha heveslilermiş. Tabi bu konuda erkeğin tutumu da önemli diyerek kadınların gönlünü alalım.

Çözüm sadece iletişim, empati ve egolardan sıyrılmak.

Uzmanların bu konuda reçete ettiği en temel üç şey var; iletişim, empati ve egolardan sıyrılmak.

Erkekler böyle bir durumda içten içe hissettiklerini eşleri ile paylaşmalı. Aslında bunun temelinde sevdiği kadınını kaybetmek istemeyen bir erkeğin yattığını kadın bilirse her şey güllük gülistanlık olabilir.

Kadınlara ise bu konuda çok daha fazla görev düşüyor; asla ve asla konu hiçbir şekilde kazanılan paranın kıyaslamasına getirilmemeli. Erkeğin hissettiği bazı şeyleri dile getiremeyeceğinin farkında olunmalı ve hayatın müşterek olduğu sözlerle değil, yapılan her işte en temel dayanak olmalı. Tabi kadın gerçekte böyle düşünmüyorsa bu konuda yapacak çok fazla bir şey yok maalesef.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.