Kaliteli Bir Uyku Ortamı Nasıl Oluşturulur?

0

Hayatımızın yaklaşık 1/ 3’ünü uyuyarak geçiriyoruz. Aslında, başka yerlerde olduğu gibi yataklarımızda ve yatak odalarımızda istatistiksel olarak çok fazla zaman harcıyoruz. Bu nedenlere uyku ortamının sağlıklı olabilmesi çok çok önemli. Uyku ortamının iyileştirilmesi, fiziksel sağlığınız, zihinsel odaklanma ve hatta iş performansınız da dahil olmak üzere hayatınızın diğer yönlerine kalıcı faydalar sağlayabilir.

Bu faktörler bir uyku ortamının iyileştirilmesinde muazzam bir fark yaratabilir:

Işık
Işık ya da eksikliği, sirkadiyen ritmi ve uyku düzenini düzenlemek için yaşamsal öneme sahiptir. Gece yatak odasında az miktarda mavi ışığın bulunması hayati melatonin düzeyini düşürebilir ve uykuyu bozabilir.

Birçoğumuz karanlıkta uyuduğumuzu düşünüyor, ancak saatler, cep telefonları, TV ışıkları, şarj aletleri ve diğer küçük ışık kaynaklarını unutuyoruz.

Neden bu kadar önemli?

Gece, karanlıkta, pineal bezlerimiz kortizol, hormonlar ve vücut ısısını düzenleyen hayati önem taşıyan melatonini üretir. Az miktarda yapay ışık bile bu süreci kesebilir. Özellikle de mavi ışık hafif bile olsa hormonları bozabilir ve kilo artışı, kan şekeri sorunları, kanser riski, depresyon ve kaygı yüksekliği, prematür yaşlanma ve kalp sorunlarına yol açabilir.

Ne yapalım:

Yatak odanı (ve çocuğunuzun yatak odası) olabildiğince karanlık olsun!
Işık kaynaklarını kapatın ve gereksiz elektroniği çıkarın
Dışarda yapay ışık varsa (sokak lambaları gibi) pencereleri örtmek için karartma perdeleri kullanın
Yataktan önce bilgisayarlardan, telefon ekranlarından ve TV’den en az 90 dakika kaçının veya gerekirse, mavi spektrum ışığını engellemek için turuncu gözlük kullanın

Sıcaklık

Sıcaklık, uyku için önemli bir faktördür. Vücudunuzun sıcaklığı doğal olarak uyku esnasında hafifçe soğur ve yatak odası belirli sıcaklıklarda olduğunda bu en kolay şekilde gerçekleşir.

Çok sıcak veya çok soğuk olan bir oda uyku kalitesini etkileyebilir ve hatta REM uykusunun kalitesini düşürebilir.

Ne yapalım:

Yatak odanı sizin için serin ancak rahat bir sıcaklıkta tutun.
Isınan ancak sizi sıcak yapmayan yatakları seçin
Çorap giyin, böylece vücudunuzun sıcaklığı uyku sırasında düştüğünde üşümezsiniz

Gürültü …

Birçok kişi gürültüyü engellemek ve uykuya dalabilmek için sesli makineler kullanıyor. Bu, birçok insan için yararlıdır ve teorik olarak, harikadır, ancak bir uyarı ile.

Beyaz gürültü aslında sinir bozucu veya rahatsız edici sesleri maskelemek için kullanılan makine tarafından üretilen statiktir. Duyabildiğimiz tüm frekansları (yaklaşık 20.000 ton) tek bir sesle birleştirerek çalışır. Esasen, aynı anda farklı bir not çalan dev bir orkestraya eşdeğerdir. Ne elde edersiniz müzik değil, diğer sesleri engelleyen bir ses duvarıdır .

İyi Bir yatak

Yatak konusu gerçekten önemli. İyi bir uyku için kaliteli bir yatak alınması gerekiyor. Ancak günümüzde yatakların özellikleri arttıkça üzerindeki kimyasallar da artıyor. Bunun için mümkün olduğunca doğal, çok fazla fonksiyonu bulunmayan yatakları tarcih edin.

Havayı Temizleyin

Hava kalitesi doğrudan uykuyu etkiler. Kapalı hava kirliliği ve ortaya çıkan uyku bozuklukları kardiyovasküler hastalık riskini de artırabilir.

Bu mantıklı çünkü geceleri evimizin havası dış hava koşullarına kıyasla 70 kat fazla kirli olduğunu bildiğimiz daha fazla kapalı havayı soluyoruz.

Ne yapalım:

Bitkiler : NASA araştırması, ev bitkilerinin kapalı havayı temizlemenin etkili bir yolu olduğunu ve bu havayı uzay tesislerinde arındırmak için bitkileri kullandıklarını buldu. Bu bitkileri evinize koyabilirsiniz.

Ucuz Hava Filtreleri : İç mekan havasını temizlemenin üç ucuz yolu: Bambu Kömür poşetleri, Tuz Lambaları ve Arı Mumu Mumları.

Ayaklarınızı Kaldırın

Bu teknik olarak yatmadan önce yapılır. Uyku kalitesini son derece etkili biçimde geliştirmektedir. Çoğumuz ayakta ya da günün çoğunda oturduğumuz için kan ve lenf sıvısı bacaklarda toplanabilir ve bu aslında kortizol kalıplarını da etkileyebilir. Yatmadan önce bacaklarınızı 90 derecelik açıyla yukarı kaldırarak bu sıvı boşaltmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.