Kapıların Gıcırdaması Nasıl Önlenir?

0

Kapı gıcırdaması sorunu ile her insan belli dönemlerde karşılaşmış ve karşılaşmaya da devam edecektir. Her ne kadar ufak bir sorun gibi görünse de, kişilerin tüm dikkatini darmadağın edip, çalışmalarını verimsiz hale getirebilir ya da canını fazlasıyla sıkabilir.

Kapılar Neden Gıcırtı Yapar?

Kapıların zamanla gıcırtı yapmalarının nedeni, kapıların menteşelerinin eski kayganlıklarını kaybetmeleri yani fazla açılıp kapanmaktan yıpranmalarıdır. Kapıda gıcırtı yapan şey menteşenin doğal formunu kaybetmesidir. Bunun yanında üretim esnasında kalitesiz malzemelerin kullanılması, kapıların menteşelerinde biriken kirler ve paslar da kapının gıcırdamasına sebep olabilir. Kapı gıcırtısına yol açan bir diğer sebep de kapının menteşelerinin tam olarak yerine oturmamış olması ya da zamanla yerinden oynaması olabilir. Bunun için kapı gıcırtısından rahatsız olanların öncelikle menteşeleri kontrol etmeleri gerekir. Kapının menteşelerinin yerinde ve oturuşunda bir problem yoksa menteşeleri yağlama yöntemine geçilebilir.

Kapıların Gıcırtısını Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Kapı gıcırtısından kurtulmanın en pratik ve sağlıklı yolu makine yağı ile menteşeleri yağlamaktır. Ancak menteşeleri yağlarken makine yağını menteşenin kenarlarından içine doğru sürmek gerekir, menteşenin içine yağ sızdırmamak önemlidir. Yağlama işlemine başlamadan önce kapılar yukarı doğru kaldırılır ve menteşenin iki tarafına da pamukla yağ sürülür. Bu şekilde kapı yeniden takılır ve gıcırtıdan kurtulmak mümkün olur. Kapıyı çıkarmak mümkün olmuyorsa, kürdanın ucuna pamuk sarılır ve makine yağına batırılır. Sonrasında kapının tüm menteşelerine yağ sürülür. Makine yağı bulamayanlar için farklı alternatif yağlar da mevcuttur. Makine yapı ile aynı yöntemler uygulanarak gres yağı, zeytinyağı ya da ayçiçeği yağı da kullanılabilir. Ancak yemeklik yağlar kullanıldığında kapının menteşeleri daha çabuk tozlanır ve kirlenir. Ayrıca menteşelerin doğal yapısına uygun olmadığından yemeklik yağların sık kullanılması menteşelerin daha çabuk eskiyip yıpranmasına sebep olabilir. Bu sebeple gres yağ ve makine yağı bulunamıyorsa bir kereye mahsus olmak üzere yemeklik yağ kullanılmalı, bir sonraki kapı gıcırtısı için diğer yağlar evde hazır bulundurulmalıdır. Bunlara ek olarak evdeki tüm kapıların menteşelerinin uygun yağlarla yağlanması hem menteşelerin ömrünü uzatacak hem de gıcırtı olmasını önleyecektir. Kapıların gıcırdamasının farklı bir sebebi de menteşe aralarında oluşan paslardır. Pastan kaynaklanan gıcırtılar için makine yağı ya da gres yağı çok da etkili olmamaktadır. Bunun için öncelikle menteşeyi pastan kurtaracak pas çözücü temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Özellikle sprey şeklindeki pas sökücüler menteşelere püskürtülüp on dakika beklendiğinde paslar çözülüp akacaktır. Akan paslar silindikten sonra makine yağı veya gres yağı sürülerek hem menteşenin bakımı yapılmış olur hem de kapı gıcırtısından kurtulmak mümkün olur.

 


Share.

About Author

Comments are closed.