Karbon Çelik Bıçağın Bakımı Nasıl Yapılır?

0

İster tecrübeli bir aşçı olun ister mutfakta yeni olun bıçak mutfaktaki başarının en önemli faktörlerinden biridir. Bıçak seçimi son derece kişisel bir karar olsa da, karbon çelik bıçak harika bir seçimdir.

Neden Karbon Çeliği Seçmelisiniz?
Paslanmaz çelik mutfak bıçakları için en yaygın malzeme olmasına rağmen, karbon çeliği mutfak profesyonellerinin ilk tercihidir. Çünkü düzgün bir şekilde bakıldığında karbon çeliği bıçağı, keskinliği paslanmaz çelikten daha iyidir. Ancak tabi bu bıcağında günlük bakımı vardır. Evde bıçak nasıl bileylenir?

Pişirirken Temizleyin
Karbon çeliğinize bakmanın en önemli adımlarından biri bıçağı temiz tutmaktır. Bu yemek pişerken bıçağınızın silinmesi demektir. İlk başta sıkıcı görünebilir, ancak bıçağınızın paslanmasını önleyecektir. Özellikle karbon çeliği üzerinde limon veya domates gibi asidik maddeler etki yapabilir ve bıcağın zarar görmesine neden olabilir. Mutfağınızda kullanacağınız bıçakları nasıl seçmelisiniz?

Zamanla, bıçağınız gri-mavi bir lekeler geliştirecektir. Korkma! Patinayla pas arasında bir fark var. Patina = iyi; pas = kötü Sağlıklı bir patina aslında bıçağınızı paslanmadan korur.

Bıçağınızı Bileyli Tutun
Düzenli bileyleme bıçağınızın (karbon çeliği veya diğerinin) dengelenmesine yardımcı olur; bu da kesmeyi kolaylaştırır. Bir bıçak takımını satın aldıysanız, setiniz bir bileyleme çubuğu ile birlikte gelmiş olabilir. Paslanan bıçakların temizlenmesi için çözüm önerileri

Keskinleştirme, yeni bir kenar oluşturmak için bıçağınızın bir kısmını tıraş etmeyi gerektirir, belki de daha az sıklıkla yapılmalıdır (belki de yılda iki kere).

Bir ahşap veya plastik yüzeyde kesme işlemi yapmak iyi bir fikirdir. Sert yüzeyler, örneğin cam, mermer ve bambu gibi bıçağınızı köreltebilir. Karbon çelik ile paslanmaz çelik bıçak arasındaki farklar nedir?

Bıcağınızı kullandıktan hemen sonra yıkayın. Bunun için sadece sabunlu su kullanmanız yeterlidir. Bıcağı kesinlikle bulaşık makinasına koymayın. Yıkamanın hemen ardından bıcağını mutfak havlusu ile kurutun. Herhangi bir pas lekesi fark ederseniz hafif bir mineral yağ sürün ve kurutun. Mümkünse bıcağınızı bir kılıf içinde saklayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.