Karbon Çelik ve Paslanmaz Çelik Arasındaki Fark Nedir?

0

Karbon çelik tava oldukça harika. Onlar pişirme, sote ve elbette kızartma yumurtaları için restoran mutfağının temel dayanağıdır. Gıda yazarı Grace Young , “Her Çin restoranı mutfağının sadece karbon çeliğinden yapılmış olması en iyi cirodur” diye belirtiyor .

Ancak karbon çeliği sadece tencere için değil (bir tava veya bir wok ya da bir cassoulet tavası olsun ) değil – karbon çeliği de bıçak içindir. Ve, bazıları için, paslanmaz çelik değil, karbon çeliği tartışmasız bir şefin en önemli aracı olan ideal malzeme. Bıçaklarınızı Bileysiz Keskinleştirmenin Basit Yöntemi

Karbon Çelik Nedir?
Tencere veya bıçak hakkında konuşsanız da, karbon çeliği karbon çeliğidir. Bir demir alaşımlı karbon çeliği yüzde 2’den daha az karbon içerir; Başka bir deyişle, çoğunlukla demir, içinde bir miktar karbon var.

Karbon Çelik ve Paslanmaz Çelik Arasındaki Fark Nedir?

Bıçak satın almak için gittiğinzde şu soruyla karşılaşabilirsiniz. Paslanmaz çelik mi, karbon çelik bıçak mı isterseniz? Bu yazımızda bu iki bıçak arasındaki farkları ele aldık. Paslanmaz çelik bıçaklar yıpranmaya karşı daha dayanıklı hale getiren daha modern bir yeniliktir. Paslanmaz çelik esas olarak karbon çeliğiyle aynıdır ancak karışıma krom atılır. Bu ekleme sayesinde paslanmaz çelik pas veya darbelere daha dayanıklıdır. Paslanan bıçaklar için çözüm önerileri

Tabii ki hiçbir çelik tamamen paslanmaz, bu nedenle paslanmaz çelik bir bıçağı asitli yiyecekleri kullandıktan sonra hemen temizlemeli ve kurutmalısınız.

Peki Neden Şefler Karbon Çelik Bıçağı Tercih Ediyor?
Bunun nedeni, karbon çeliğin paslanmaz çelikten daha sert olması eğiliminde olmasıdır. Sert olması daha kırılgan olduğu anlamına gelir (paslanmaz çelik için bir puan), ancak aynı zamanda gerçekten keskin bir kenar elde edilmesi daha kolay olduğu ve bu kenarın daha uzun süre tutulacağı anlamına gelir.

Özetlemek gerekirse, karbon çeliği ile paslanmaz çelik arasındaki ana farklılıklar aşağıdaki gibidir: Mutfağınızda kullanacağınız bıcağı nasıl seçmelisiniz?

Paslanmaz çelik, korozyona, paslanmaya ve darbelere karşı daha dayanıklıdır.
Karbon çeliği keskinleştirmek daha kolaydır ve hassas kenarını yani keskinliği daha uzun muhafaza edecektir.


Share.

About Author

Comments are closed.