Kendi Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

0

Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren bir yan ürünüdür. Hidrosollerin birçok tıbbi faydaları vardır, çünkü damıtma işlemine tabi tutulan bitkinin suda eriyen bileşen, vitamin ve minerallerini ihtiva etmektedir.

Benzersiz terapötik ve tıbbi özelliklerinin henüz fark edilmemesi nedeniyle, tek tip portakal çiçeği ve gül hidrozolleri yapılmaktadır, ancak günümüzde birçok aromatik bitkinin hidrozolleri, bulunmayan hidratlaştırıcı, iltihap önleyici özellikler için takdir edilmektedir. Çoğu uçucu yağın seyreltilmesi gerekirken, hidrosoller daha az konsantre olurlar, bu da esansiyel yağların yararlı ürünlerini ihtiva ederken daha hassas ve daha güvenli oldukları anlamına gelir. Aloe vera suyunu kendiniz yapabilirsiniz

Hidrosoller, toksik olmayan bir bitkiden geldiklerinde hem dahili hem de harici olarak kullanılabilirler. Daha hafif lezzetleri ve aromaları, kurabiyeler gibi fırınlanmış ürünlerdeki diğer maddelerle ve aynı zamanda losyonlar, kremler ve vücut buharları gibi cilt bakım reçeteleriyle mükemmel bir uyum sağlar. Kendiniz yapmak istiyorsanız, bu genel tarifi kullanabilir ve nane yaprakları, lavanta, gül, lbiberiye gibi taze bitki malzemelerini kullanabilirsiniz.Esansiyel yağları kendiniz evinizde yapabilirsiniz

Kendi Hidrosolunuzu Yapmanız için Gerekenler
Bir kapaklı büyük tencere
Hidrosolü toplamak için tencerenin içine yerleştirilecek küçük bir kap veya kase
Damıtılmış veya filtrelenmiş su
Buz küpleri
Bitki materyali (taze toplanmış)
Bir sprey şişesi

Yapılışı

Geniş tencerenin içine 2 ölçü su ve 1 ölçü suyunu almak istediğimiz çiçek konur. Onun üzerine batmayacak şekilde tencereden biraz daha küçük ve yayvan bir tas veya tencere konur. Tencerenin kapağı ters olarak kapatılır. Magnezyum yağı nasıl yapılır ve kullanılır?

Ortadaki tencere ile kapak arasında mesafe olmalı. Tencerenin kapağının etrafı koyu bir hamur ile iyice sıvanır hava almaması için. Tencere kaynamaya başlayınca kapağın üzerine buz torbası veya buz küpleri konulur.

Sistem şöyle işliyor :
Kaynama ile oluşan buhar kapağa çarpıyor. Kapak soğuk olduğu için sıvı hale gelip ortadaki tasta toplanıyor. Kapağın üzerindeki buz eridikçe yenileniyor. Bu süre tenceredeki su tükenene kadar devam ediyor.

En sonunda ortadaki tencerede toplanan su dikkatlice çıkarılır.

Hidrosolunuzu buzdolabında koyu renkli bir cam kapta saklayın. Antibakteriyel 4 yağı evinizden eksik etmeyin


Share.

About Author

Comments are closed.