Kendi Kendimize Söylediğimiz 10 Yalan

0

İnsanlar genelde bazı gerçeklerle her zaman yüzleşmek istemezler. Yüzleşmek yerine farklı bahaneler bularak karşılaştıkları durumdan kaçma eğiliminde olurlar. Böyle olunca da kendi kendilerine farklı yalanlar üretirler. Biz de bu durumlarda insanların kendilerine buldukları bahaneleri yazalım istedik.

Mükemmel olmalıyım

Mükemmeliyetin her zaman mümkün olmadığını unutmayın. Mükemmel olabilmek uğruna da sorunları göz ardı etmeyin. Bu yüzden kendinize sürekli mükemmel olmalıyım bahanesini de üretmekten vazgeçin.

Benim hayatım çok zor

Unutmayın ki her insanın hayatı birbirinden farklıdır ve her insan farklı problemlerle boğuşur. Kendi hayatınızın diğerlerinden üstün, diğerlerinden çok daha zor veya daha farklı olduğunu sakın düşünmeyin.

Görmezden gelirsem geçer

Hayır, problemlerinizi görmezden gelirseniz uzaklaşıp gitmezler. Sadece onları daha da zor hale getirir. Sorunlarınızı dikkatle ele alın ve onlardan kaçmayın.

Vakit çok geç veya çok erken

Bazı şeyleri gerçekleştirebilmek için her şeyin çok geç olduğunu veya henüz hazır olmadığınızı düşünebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki önemli olan yaşadığınız andır ve istekleriniz için hiçbir zaman geç veya erken değildir.

Mutluluk bana göre değil

Kendinize bu aldatmacalı cümleyi kuruyorsanız çok yanlış yapıyorsunuz. Mutlu olamamak bu hayatta var olan durumlardan biridir ve bu durumla baş edebilmenin tek yolu bu düşünceye sarılmak değildir.

Ben insanları yargılamam

Herkes yargılar. Herkes karşılaştığı insanları önce kendi kriterlerine göre ve bakış açılarına göre değerlendirir. Bu yüzden ben asla yargılamam demeyin.

Sadece kalbimi dinlemeliyim

Evet, kalbinizi dinlemek duygusal konularda geçerli olabilir ama her konuda değil. Mantığınızı sakın devreden çıkarmayın çünkü kalp ve mantık sağlıklı kararlar için birlikte hareket etmelidir.

Başka şansım yok

Seçim yapmanız gereken önemli bir durumda kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. Ya da herhangi bir konuda seçim yapmanız gerekiyorsa bunu sağlıklı bir şekilde düşünüp size zarar vermeyecek olan kararı vermeye çalışın. Seçimlerinizin sınırlı olduğunu düşünmek karar alırken size zarar verecek bir düşüncedir.

Ben değerli değilim

İşte en kötü yanlış düşünce. Buna kendinize söylediğiniz yalan olarak değil de, sorunlarınızı görmezden gelmek için bir bahane gözüyle bakıyoruz. Şunu söylemek gerekir ki her insan ve her canlı kendi değerine sahiptir. Bu yüzden siz de değerli olduğunuzu sakın unutmayın.

Her çeşit bahane insanların bazı konularda kendine söylediği bir kaçış yöntemidir. Yalan veya bahane, sizi sadece olduğunuz durumdan daha zor bir konuma sokar. Bu yüzden yüzleşmekten korkmayın ve duygularınızla ilgili kendinize yalanlar söylemeyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.