Kepeklerle Baş Etmenin Basit Yöntemleri

0

Saçınızda bulunan kepekten kurtulmanın kolay ve hızlı bir yolunu mu arıyorsunuz? Eğer öyleyse, doğru adrestesiniz. Kepek “Seboreik Dermatit” olarak bilinen bir kafa derisi bozukluğudur. Neyse ki, kolayca evde tedavi edilebilen  bulaşıcı olmayan bir durumdur. Kepeğin en yaygın belirtileri kaşıntılı kafa derisi, beyaz pullar ve saç dökülmesidir. Kepeğin yoğun olması halinde yüz ve kafa derisinde akne de olabilir.

Peki kepeğin yok edilmesi için ne yapılması gerekiyor?

 1. Sade Yoğurt

Saçı bölümlere ayırın ve kafa derisi üzerine doğrudan yoğurt uygulayın. 20 dakika sonra hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

 1. Aspirin

Bir havanda bir kaç asprini ezin. Ezdiğiniz aspirinleri şampuanın içine koyun. Saçınızı şampuanlayın ve 2-3 dakia boyunca sacta kalmasını sağlayın. Ardından şaçı ılık su ile durulayın.

 1. Elma sirkesi

Bu en iyi ve en etkili kepek ilaçlarından biridir. Elma sirkesi ile suyu eşit miktarda karıştırın. Kafa derisi üzerine masaj yapın. Masajı çok nazik bir şekilde yapın kafa derisine kesinlikle zarar vermeyin. 10-15 dakika kadar bekletin ve sonra ılık su ile saçınızı yıkayın. Bir hafta boyunca her gün yapın.

Not – Eğer kafa derisi üzerinde yaranız varsa o zaman uygulamayın. Çünkü yanma hissedebilirsiniz.

 1. Kabartma tozu

Saçlarınızı yıkarken normal şampuan yerine kabartma tozu kullanın. Saçınızı ıslatın ve kafa derisi ve saçın üzerine bir çay kaşığı kadar kabartma tozu sürün. Bir dakika bekleyin ve sonra iyice durulayın. Iki hafta boyunca bunu yapmaya devam edin. Bu uygulama ile kafa derisi doğal yağ üretimine başlayacaktır.

 1. Muz ve Elma sirkesi

Bir kap içinde olgun muzu püre yapın. İçine iki bardak elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırarak macun haline getirin. kafa derisinin üzerine uygulayın 10 dakika kadar masaj yapın. 30 dakika beklettikten sonra sacınızı su ile yıkayın. Haftada bir kez uygulayın. Saçlarınıza harika bir görünüm kazandıracak ve kepeğinizi yok edecektir.

 1. Beyaz Sirke

Bir kapta beyaz şarap sirkesi ve malt sirkeyi eşit miktarda karıştırın. Kaseye eşit miktarda su ekleyin. Islak sacınıza bu karışımı dökün ve 10 dakika masaj yapın. Sonra tekrar ılık su ile saçlarınızı durulayın.

 1. Bebek Yağı

Yavaşça bebe yağı ile saç derisine masaj yapın ve sonra saçınızı havlu ile sarın. Bir gece bekletin ve sabah kepek önleyici şampuan ile yıkayın.

 1. Hindistan Cevizi Yağı

Bu kepek tedavisinde kuru saçlar için uygundur. Hindistan Cevizi Yağı ile nazikçe masaj yapın. En az bir saat boyunca saçınızda kalmasını sağlayın. Sonra şampuan ile saçınızı yıkayın.

 1. Çemen tohumları

Bir çorba kaşığı çemen tohumunu havanda iyice dövün. Tohumların üzerine iki su bardağı su ekleyin. Yatmadan önce saç derisine ve saçlarınıza sürün. Ertesi gün durulayın.

 1. Bal

Pürüzsüz bir kalın macun yapmak için bal, Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ve yoğurtu karıştırın. Başınızın üzerine karışımı yayın ve hafifçe saçınızın ucuna kadar kafa derisine masaj yapın. Bu uygulamayı banyoda yapmak daha iyidir. Banyoda buharlı ortamda 20 dakika bekletin ve sonra sacınızı şampuanla yıkayın.

 1. Limon Suyu

Tüm kafa derisi üzerinde limon suyunu uygulayın ve 20 ila 25 dakika boyunca bekletin. Kaşıntıya neden olabilir, ancak bu normaldir. Şampuan ile saçınızı yıkayın ve mümkün olduğunca sık tekrarlayın.

 1. Yumurta Sarısı

Bu Kepek için etkili ev ilaçlarından biridir. Yumurta sarısı kepekle savaşır ve saç için mükemmel bir kremdir. İki yumurta sarısını doğrudan saçınıza uygulayın. Saçınızın kuru olduğundan emin olun. sonra duş bonesi ile saçlarınızı kapatın ve bir saat bekletin. Ardından saçınızı şampuanla yıkayın.

 1. Zeytinyağı

Saçınıza zeytinyağı sürün ve 5 ila 10 dakika boyunca bekletin. Sonra yıkayın. Ayrıca yatmadan önce geceleri zeytinyağı uygulayın. Zeytinyağı kafa derisi tarafından emilecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.