Kimyonun Sağlık ve Güzellik Faydaları

0

Kimyon keskin lezzeti bulunan keyifli bir baharattır. Hint, Meksika, Ortadoğu, Akdeniz ve Çin mutfaklarında kullanılmaktadır. Beyaz, siyah ve sarı olmak üzere üç ayrı kimyon tohumu vardır. Kimyon tohumlarının tıbbı değerleri bilinmektedir ve sindirim katalizörü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, kimyonun besin değeri son derece yüksektir. Soğuk algınlığı, anemi, uykusuzluk, solunum bozukluklarına iyi gelir. Kimyonun 100 gramında sayısız vitamin ve mineraller bulunur. Kimyon bol demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor, sodyum ve çinko içerir. Kimyon birçok yönden insan vücuduna yararlıdır.

KİMYON SAĞLIK FAYDALARI

  1. Sindirim Artırır

Kimyon timol ve tükürük bezleri harekete geçirerek ve sindirim sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olan yüksek miktarda önemli asitler içerir. Bu nedenle, hazımsızlıktan muzdarip insanların kimyon çayı içmeleri tavsiye edilir.

Sadece suyu kaynatın ve içine kimyon tohumu ekleyin.

  1. Kanserle savaşır

Kimyonun aktif bileşiği Kuminaldehitin varlığı tümör hücrelerinin büyümesini geciktirir. Ayrıca, bu tohumlar anti-kanserojen maddelerle doludur; Örneğin timol, thymoquinone, thymohydroquinone ve dithymoquinone. Bunlar meme ve kolon kanserlerinin tedavisine yardımcı olur.

  1. Kan Basıncını düzenler

Kimyon vücutta elektroliti dengeleme için gerekli olan potasyum minerali açısından zengindir. Bu mineral yeni hücre üretimine yardımcı olur ve kan basıncını düzenler.

  1. Soğuk Algınlığı

Kimyon tohumu anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleriyle etkili bir soğuk algınlığı ilacıdır. Kimyon tohumunda bulunan çeşitli bileşikler kasları ve bağışıklık sistemini artırır. Böylece, soğuk algınlığına neden olan enfeksiyonu vücuttan atar.

  1. Anemiyi önleyin

Kimyon tohumları, demir açısından çok zengindir. 100 gram kimyon tohumunda  yaklaşık 11.1 gram demir bulunur. demir vücutta anemiyi önler. Vücudun tüm bölgelerine oksijenli kanı taşıyan hemoglobin üretiminde vücuda yardımcı olur. Kadınların düzenli olarak kimyon almaları önerilir.

  1. Hamile ve emziren anneler için mükemmel

Bebek bekliyorsanız veya anne iseniz, günlük beslenmenize kimyon tohumu ekleyin. Anne ve ceninin demir ihtiyacını karşılayacaktır.

KİMYONUN GÜZELLIK FAYDALARI

7.Kelliği önler

Kimyon yağı ile zeytinyağını eşit miktarda karıştırın ve saç diplerine sürün. Özellikle kel bölgelere sürerseniz, saçınızın gürleşmesine yardımcı olur.

  1. Kepek Sorunu

Kimyon tohumunun yağı bir antioksidan olarak çalışır. Kimyon tohumu yağının gaz giderici ve idrar söktürücü özelliklerinin yanısıra kafa derisinin pul pul dökülmesini önler.

  1. Akneleri önleyen tonik

Kimyon tohumunun suyla kaynatılması sonucu elde edilen suyu cildinize sürün. Özellikle sivilceli bölgelere sürerseniz, kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Ayrıca, kimyon yüksek besin profili ile cildinizi derinlemesine besler.

  1. Cildi gençleştirir

E vitaminin cildi sağlıklı ve gergin yaptığı bilinmektedir. Kimyonda bulunan E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerine karşı cildinizi korur. Kimyonun antifungal ve dezenfektan özelliklerini sayesinde cildinizin enfeksiyonlardan korunmasını sağlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.