Kiralık Ev Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Ekonomik gücünüz ev almak için uygun değilse veya tayin gibi sebeplerden dolayı, başka bir şehirde, bir süre yaşamak zorunda kalırsanız ev kiralamak durumunda kalırsınız. Kiralık ev seçerken ihtiyaçlarınızı giderecek ölçüde olması ve evin durumu oldukça önemlidir. Ev kiraladığınızda içinde büyük tadilatlar yaptıramazsınız. Bu nedenle genel olarak sağlam ve bakımlı bir ev tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Ev Kiralarken Genel Konular

Kiralık ev bulmak kolay bir iş değildir. Birçok alternatifiniz olsa da hem kesenize hem de gönlünüze uygun bir kiralık ev bulmak zorlayıcı olmaktadır. Kiralamak istediğiniz evi mutlaka gezin. Kaçıncı katta olduğu, cephesi ve asansör olup olmadığına dikkat edin.  Bunun dışında ulaşım da oldukça önemlidir. Durağa yakınlığı, otobüs sayısı, market ve kafe gibi sosyal alanlara yakınlığını göz önünde bulundurun. İş yerinize yakın olması da sizin için avantaj olacaktır. Bunların yanı sıra evin su tesisatı, elektrik sigortaları gibi konuları inceleyin. Lavaboların ve lambaların çalışır olması, akıtmaması gibi konular oldukça önemlidir. Kiralık evleri not edin, bu kıyaslama açısından oldukça önemlidir. Evi kiralamadan önce apartman aidatını öğrenmekte de fayda var.

Evi Kiralamaya Karar Verildikten Sonra Ne Yapılmalı?

Dolandırılma ihtimaline karşı evi kiralayacak kişinin gerçek ev sahibi olup olmadığını kontrol edin. Bunu tapu kayıtlarını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Bu aşamadan sonra mutlaka kira sözleşmesi imzalayın. Evin genel yapısı yani su deposu, ısınmanın nasıl sağlandığı ve yeterli olup olmadığı, doğalgaz durumunu mutlaka öğrenmelisiniz.

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Kira sözleşmesinde kiracının ne kadar süre oturacağı, hangi tarihte evi kiraladığı açıkça belirtilmelidir. Depozito verdiyseniz, bunu kira sözleşmesinde yazmalısınız. Kira sözleşmesini eğer asıl ev sahibi değil de vekâleti verdiği kişi imzalayacaksa gerçek vekâlet veren kişi olup olmadığını iyi araştırmalısınız.

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evi birkaç kez gezin. Farklı saatlerde gitmeye özen gösterin, böylece evin ne kadar güneş alıp almadığını görme imkânı yakalarsınız. Kira kontratı yasal haklarınızı kullanabilmeniz için oldukça önemlidir. Bu nedenle kira sözleşmesinde evin teslim alındığındaki durumu yani boyalı olup olmadığı gibi ayrıntılar not edilmelidir. Kira artış oranı da kiralanmadan önce mutlaka sorulmalı ve kira sözleşmesinde yazılmalıdır. Kombi, şohben gibi cihazların çalışır durumda olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Evin daha önceye ait elektrik, su gibi borçları olup olmadığını varsa ev sahibi tarafından kapatılmasını isteyin. Evin üzerinde icra gibi konular olup olmadığını da araştırmanız da fayda olacaktır.  Kira sözleşmesinde süre belirtilmese dahi 1 sene olarak kabul edildiğinden, uzun süre oturacak gibi hareket edin. Sözleşme bitmeden evi boşalttığınızda geri kalan kiraları ödemek ve depozitonuzu alamamak gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle içinize sinmeyen ve görmediğiniz evleri asla kiralamayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.