Kırışıklıkları Azaltmanın Şaşırtıcı Yolları

0

Kırışıklıklar yaşla birlikte gelse de yine bazı noktalara dikkat edilirse, daha geç oluşması sağlanabilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu yazımızda bu noktaları ele aldık.

Sırt üstü uyuyun

Yatış pozisyonunuz cildinizin üst katmanlarına zarar verebilir. Özellikle “uyku çizgileri” denilen çizgilerin oluşmasına yol açar. Yüz üstü uyumanız halinde cildiniz aşağıya doğru sarkmaya başlar ve yanak ve çene bölgesinde kırışıklıklara neden olur. Yeni kırışıklıkları önlemek için sırt üstü uyuyun.

Somon gibi balıklar yiyen

Somon (diğer soğuk su balıkları) protein açısından iyi kaynaklardın ve protein derinin yapı taşlarından biridir. Ayrıca omega-3 yağ asitleri açısından da müthiş bir kaynaktır. Uzmanlar bu yağ asitlerinin cildi besleyerek, kırışıklıkları en aza indirme konusundan yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

Okuma gözlüğü kullanın

Gözlerinizde sorun varsa hiç ihmal etmeyin ve gözlük kullanmaya başlayın. Çünkü gözlüksüz görmek için yüzünüzdeki mimikleri çok fazla kullanarak kırışıklıkların oluşmasına neden olabilirsininz. Gözlerinizi hiçbir zaman kısmayın, bunun için okuma veya güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin.

Alfa-hidroksi asitler (AHA) gözenekleri açar

Bu doğal asitler, özellikle göz çevresindeki gözenekleri, ince çizgileri ve yüzeysel kırışıklıkların görünümünü azaltır, üst tabakada bulunan ölü deri hücrelerini yok eder. AHA güçlü formları kollajen üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Güneşe karşı cildinizi korumak için güçlü AHA’lar kullanın.

Yüzünüzü fazla yıkamayın

Kırışıklıklara karşı cildinizi koruyan doğal cilt yağlarınız olduğunu unutmayın. Bunun için yüzünüzü yıkarken, cildinizi koruyan yağları da yıkadığınızı düşünün. Yüzünüzü sabun yerine nemlendirici içeren jel ve kremlerle temizleyin.

C vitamini sürün

Bazı çalışmalar C vitaminin kolajen üretimini artırırarak UVA ve UVB ışınlarına karşı hasarı en aza indirdiğini göstermektedir. C vitamini aynı zamanda cildiniz üzerinde bulunan lekeleri de yok etmektedir. L-askorbik asit kırışıklık gidermek için iyi olabilir. Limon veya c vitamini içeren kremler kullanın.

Cilt Bakımı için soya

Soya cildinizin görünümünü iyileştirmek ve hatta korumasını sağlamak için iyi bir maddedir. Soyalı kremlerin yanısıra soya yemek de cildinizin sağlığı açısından olumludur.

Kahve ile peeling

Kırışıklıkları azaltmak için kahve telvesi kullanabilirsiniz. Kahve içinde bulunan iki antioksidan (epikateşin ve kateşin) cildinizdeki kan akışını sağlayarak hücre yenilenmesini hızlandırır.

Cilt bakımı uygulayın

Eğer gerçekten genç görünümlü cildinizi korumak istiyorsanız bazı temel kurallara dikkat etmeniz gerekir.

Güneşten korunun

Geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın

Güneş koruyucu giysiler giyin

Sigara içmeyin

Nemlendirici kullanın

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.