Kirlenen Bavullar Nasıl Temizlenir?

0

Tatile çıkmak, seyahat etmek elbette çok güzel bir aktivite ancak seyahat sonrasında oluşan bavul temizliği için aynı şey söylenemez. Seyahat sırasında yanımıza aldığımız bavullar ister istemez kirlenir, lekelenir ve tozlanır. Her seyahat sonrasında kullanılan valizlerin temizlendikten sonra kaldırılması hem valizinizi uzun yıllar kullanmanızı sağlar hem de bir sonraki seyahatiniz için hazır hale gelmiş olur. Bavul temizliği için mevcut olan püf noktaları incelerseniz seyahat sonrasında işinize yarayacak bilgilere sahip olabilirsiniz.

Valizlerde Oluşan Lekeler

Seyahatiniz ister uçakla ister otobüs ya da araba ile olsun valiziniz mutlaka kirlenecek, tozlanacaktır. Tekerlekli valizlerde yerde sürmenin etkisi ile tekerlekler kir olmaktadır. Havaalanlarında ise bantlardaki toz ve kir hatta başka valizlerden akan şeyler valizinizi koyduğunuz gibi alamamanıza neden olabilir. Farklı şekillerde bavul çeşitleri olduğu için hepsinin temizliği genellikle ayrı biçimlerde yapılmaktadır. Valizin kaplama maddesinin ne olduğuna dikkat edilmelidir.

Genel Valiz Temizliği

Bavulların öncelikle dış kısımları bir kuru bez yardımı ile silinmelidir. Elektrik süpürgesi yardımı ile üzerindeki ve içindeki toz, kalıntı ve kırıntılar çekilmelidir. Valizin iç kısımlarında yer alan minik ayrımları da elektrik süpürgesinin küçük başlığı ile çekmeyi unutmayın. Böylece bavulun içinde en ufak bir kırıntı dahi kalmaz.  Valizi kaldırmadan önce içerisine lavanta ya da güzel koku verecek bir materyal koyarsanız saklama zamanı süresince valiziniz güzel kokacaktır.

Bavulunuzu temizleme işleminden sonra kuruması ve havalanması için mutlaka açık şekilde bir gün süre ile bekletmeniz önerilmektedir. Toza maruz kalacak bir yere kaldıracaksanız eğer bir çarşafa sarabilir ya da valizinizin boyutunda bir hurca bavulunuzu koyabilirsiniz. Böylece hijyen sağlanmış olacaktır.

Valizinizde lekeli kısımlar var ise nemli bir bez yardımı ya da karbonat su karışımına batırılmış eski bir diş fırçası işinizi çok rahat görecektir.  Valiz hazırlarken ayrı ayrı kullanılacak vakumlu poşetler valizinizin iç kısmına akması olası şeylerin önüne geçer. Sıvılar ve akacak ürünler valizin cep bölümlerine yerleştirilirse temizlik yapılırken o kadar rahat edilir.

Deri Valizler Nasıl Temizlenmelidir?

Seyahat için kullanacağınız valiz deri maddesinden yapılmış ise valizinizi kesinlikle ıslak bezle silmeyiniz. Valizin yanında verilen kâğıtta yazan prosedüre göre temizleme işlemini yapınız. Deriden yapılmış bir valiz ıslak bir bezle ya da su ile temas ederse valizde çatlaklar meydana geleceği için ıslak bez kesinlikle önerilmez. Deriler için temizleme losyonları kullanılabileceği gibi kuru bez yardımı ile de deri bavul temizliği yapılabilir. Valiz deri de olsa içi mutlaka kumaş olacağı için iç tarafının temizliği için aynı uygulama geçerli değildir. Genel valiz temizliği talimatlarını valizin iç kısımları için uygulayabilirsiniz.

Plastik Kaplama Valiz Nasıl Temizlenir?

Plastik kaplama valizlerin bakımı ve temizliği deri valizlerden çok daha kolaydır. Bir kovaya deterjan ile hazırladığınız ılık suya batırdığınız iz bırakmayan bez ile valizi tamamen siliniz. Temizleme işlemi bittikten sonra iyice durulayın ve kuru bez yardımı ile valizinizi kurulayınız. Plastik kaplama valizler de çok hassas oldukları ve çabuk kırıldıkları için temizleme ve bakımı yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Dışı Sert Valizler Nasıl Temizlenir?

Sert maddeden üretilen valizler, bunlar için özel tasarlanmış spreyler ile temizlenebilir. Sprey valizin üzerine sıkıldıktan sonra, bir bez yardımı ile yumuşak dokunuşlarla temizliği sağlanır. Ahşap olan valizlerde ise piyasada ahşap ürün temizleyici malzemeler mevcuttur. Bu malzemeler yardımı ile ıslatılmadan temizlenmelidir. Ahşap ürünlere ıslaklığın iyi gelmediği gibi ahşap valizler için de nem sakıncalıdır. Temizleme işlemi bittikten sonra kurumaya bırakınız.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.