Kış Aylarında Cildinizi Koruyun

0

Özellikle kadınların erkeklere nazaran cilt bakımı konusunda daha titiz davrandıklarını biliriz. Bu sebeple birçok kadın rutin aralıklarla cilt bakımını yaptırmayı ihmal etmemektedir. Ancak bazı dönemler vardır ki her ne kadar cilt bakımı konusunda dikkatli davransak bile cildimizin yıprandığının farkına varırız. Bu dönemlerden biri de soğuk ve sert geçen kış aylarıdır. Peki, kış aylarında cildimizi nasıl korumalıyız? Ne gibi önlemler almamız gerekir?

İşte kış aylarında cildinizi korumanıza ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak bazı öneriler.

Bol bol su tüketin

Kış aylarının sert, rüzgârlı ve ayaz geçmesi cildimizin hem tahriş olmasına hem de kurumasına neden olmaktadır. Özellikle göz çevresinde oluşan kuruluklar, kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Kış aylarında az miktarda su tüketilmesi ise bu durumun daha büyük zararlar ortaya çıkarmasına sebep olur. Bu sebeple gün içerisinde daha fazla su tüketerek cildinizin gereken nemi almasını sağlayabilir aynı zamanda metabolizmanızın hızlı çalışmasına yardımcı olarak, yağ yakabilir ve kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Nemlendirici kremler kullanın

Kuruyan cildinize dışarıdan müdahale ederek çatlamasını önleyebilirsiniz. Bu nedenle özellikle gece yatmadan önce ve dışarıya çıkmadan önce onarıcı özelliği bulunan vücut, el ve yüz kremleri kullanabilir cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz. Ya da nemlendirici özelliği bulunan duş jellerini, vücut spreylerini duş sonrası kullanabilirsiniz.

Eldiven, atkı, bere kullanın

Soğuk ve rüzgârlı havalardan en çok etkilen bölgemizden biri de şüphesiz ki ellerimizdir. Hatta birçoğumuzun sık karşılaştığı sorunlardan biri aşırı kuruyan ellerimizin çatlayarak kanaması olmuştur. Bu sebeple eldiven kullanarak ellerinizin, bere kullanarak saç diplerinizin kurumasını önleyebilir nem dengesini koruyabilirsiniz. Özellikle elleriniz çatlıyorsa dışarı çıkmadan önce elinize bir miktar nemlendirici krem sürün ve eldivenlerinizi takarak dışarı çıkın.

Doğal cilt maskeleri uygulayın

Eğer cildiniz hassas ve soğuk havalardan aşırı etkileniyorsa bunun için hazır cilt maskeleri uygulayabileceğiniz gibi evde doğal yöntemler ile cilt maskeleri yaparak kendinizde uygulayabilirsiniz. Bunun için yine nemlendirici özelliği bulunan bitki, meyve ya da sebzeleri kullanabilirsiniz. Örneğin, 1 adet küçük salatalığı rendeleyerek cildinize sürebilir ve yarım saat bekleyebilirsiniz. Salatalık cildinizin nem dengesini korumada oldukça etkili bir besindir. Ya da hem cilt lekelerini ortadan kaldırmak hem de onarım sağlaması için eğer evinizde yetiştiriyorsanız bir dal aloe verayı soyarak içindeki sıvıyı cildinize uygulayabilirsiniz. Aloe vera özünü yarım saat kadar cildinizde beklettikten sonra ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Nemlendirici dudak kremleri sürün

Aşırı sert geçen kış aylarında yine şikâyet ettiğimiz durumlardan biri de dudaklarımızın çatlamasıdır. Sert rüzgâr nedeniyle kuruyarak çatlayan ve hatta soyulmaya başlayan dudaklarımız aynı zaman da yanma hissiyle canımızı acıtır. Tıpkı cildinizde olduğu gibi dudağınızın da nem dengesini koruyarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle dışarı çıkmadan önce onarıcı ve nemlendirici özellikleri olan dudak kremlerini ya da sticklerini kullanmanız dudaklarınızın çatlamasına engel olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.