Kış Aylarında Evin Havasının Kuruması Nasıl Önlenir?

0

Kış aylarında ev içerisinde kullanılan ısıtıcılar ister kalorifer olsun, ister klima veya elektrikli ısıtıcı olsun evdeki nem oranını ciddi oranlarda düşürür ve meydan gelen bu nem düşüşü birçok hastalığın yanı sıra cilt problemlerini de beraberinde getirir. Bunların önüne geçebilmek için mutlaka gerekli destekler yapılmalı ve evdeki nem oranı yeniden dengeye ulaştırılmalıdır.

Kış Aylarında Evin Havasının Kuruması Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Özellikle kalorifer veya klima kullanılması evdeki havadaki nemin aniden düşmesine neden olurken, mevcut olan hastalıkların iyileşmeyerek gitgide kötülemesine, bir süre sonra da kronikleşmesine neden olur. Çocuklarda ise havadaki nemin azalması çok daha ciddi hasarlara neden olabilir. Özellikle beyin uyuşması gibi ileriye yönelik geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar ciddi problemler ortaya çıkmasına neden olması sebebiyle mutlaka odalardaki nem oranına dikkat etmek tavsiye edilmektedir. Nemin azalması aynı zamanda astım, sinüzit, polit gibi hastalık sahiplerinde meydana gelen belirtileri arttırmakta ve tedavilerini zorlaştırmaktadır.

Kaloriferli Evlerin Havası Nasıl Nemlendirilir?

Kaloriferden yükselen ısı özellikle havalandırılmayan evlerde nem oranının düşmesine neden olmakta ve bu durumda birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Bu durumdan kurtulmak için kalorifer peteklerinin üzerine suluk takmak ve bu suları sürekli yenilemek mutlaka yapılması gereken şeyler arasında yer alır. Aynı zamanda nem oranı çok düşmüş odalar içinde kapağı açık bir su ısıtıcı getirmek ve bir süre suyu kaynatmak da fayda sağlar. Kalorifer peteklerinin üzerine ıslak havlı veya bez koymak, çamaşırları ev içinde kurutmak ve odaları her gün mutlak havalandırmak da evdeki havanın nemlendirilmesi için yapılacaklar arasında yer almaktadır.

Çocuk Odalarının Havası Nasıl Nemlendirilir?

Özellikle bebek odalarında nem oranının düşük olması bağışıklık sistemini azaltmak başta olmak üzere birçok sıkıntı ortaya çıkmasına neden olur. Kuruyan havanın bebekler üzerinde yapacağı olumsuz havanın etkisini azaltmak için mutlaka çocukların odada olmadığı zamanlarda odanın havalandırılmasını sağlamak gerekmektedir. Aynı zamanda yeni kaynamış suyu kapağı açık bir şekilde bebek odasına koymak ve o şekilde bir süre bekletmek de odanın havasının nemlenmesini sağlayacaktır. Üstelik bu kaynayan suyun içerisine mentol koymak bebeğin solunum yollarının ferahlamasına da neden olacaktır. Aynı zamanda bebeklere bolca sıvı, özellikle su, içirmek de nemsiz havadan etkilenmelerini azaltacaktır.

Hava Nemlendiricileri Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Piyasada kolaylıkla bulunabilecek olan hava nemlendiricileri, solunacak havanın kalitesini arttırmakta ve mikro incelikte buhar meydana getirerek havadaki nem oranını normal düzeylere çıkarmaktadır. Buhar üretilecek zaman ayarının yapılması makinenin kapatılıp açılması için de kolaylık sağlarken, alarm fonksiyonu ve gece lambası özelliği bu makinenin çok daha fazla amaca hizmet etmesine neden olmaktadır. Düşük enerji tüketen hava nemlendirme makineleri, aynı zamanda çok sessiz çalışmakta ve içerisinde sıvılar bittiği takdirde otomatik olarak kapanmaktadır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.