Kış Gecelerinde Güzel Bir Uyku Çekmek İçin 8 Püf Nokta

0

Gece içinde uykunuzdan uyanıyorsanız, uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız ya da düşünmekten uyuyamadığınızı dile getiriyorsanız; tüm günün stresini vücudunuz dışarıya atamamış demektir. Yüklenen negatif enerji, vücudu sağlıklı bir uykudan uzak tutar. Bu nedenle uyumak için ekstra çaba sarf etmek zorunda kalırsınız.

Diş sıkmaktan, sıçrayarak uyanmaya kadar giden sağlıksız uyku durumları kişinin uyandığı sabaha daha olumsuz hissederek başlamasına neden olur.

Bitki Çaylarını Deneyin

Vücudunuzun negatif enerjiden kurtulmasını istiyorsanız yapacağınız en sağlıklı şey, bitki çaylarıyla gerginliği azaltmak olacaktır.  Günün biriken gerginliği kas ağrıları şeklinde kendini gösterir. Vücut ister istemez ağrıyı fark edin ya da fark etmeyin uyku düzeninde sıkıntı yaratacaktır.

Özellikle papatya ve yeşil çay uyku sistemine düzen getiren bitki çaylarıdır. Bünyenizi daha hafif kılacak, uykuya kolay geçmenizi sağlayacaktır. Bitki çayını kullanırken sallama olmasından ziyade doğal olmasına özen göstermelisiniz.

Radyasyonu Bünyenizden Uzak Tutun

Eğer uyuduğunuz oda içinde telefon, televizyon ya da bilgisayar gibi radyasyon yayan araçlar varsa uyku düzeniniz ve uykuya dalma süreciniz sorunlu olur. Rahat ve huzurlu bir uyku için odanızda bulunan tüm radyasyon kaynaklarını dışarıya çıkarın ya da siz başka bir yerde uyuyun. Bu hem sağlıklı olmanız hem de güzel bir uyku çekmeniz için temel şarttır.

Geç Yemek Yemeyin

Birçok kişi saat 9 civarında yemek yiyip 11.30-01.00 arasında uyumaya çalışır. Bu mideniz, kalbiniz ve uykunuz için çok acımasız bir davranış. Kişinin kış mevsiminde saat 6 dan sonra yaz mevsiminde ise saat 8den sonra hiçbir şey yememesi gerekir. Geç saatlerde yemek yeme gibi bir alışkanlığınız varsa her şeyden önce reflüye yakalanmanız an meselesidir. Sabah uyandığınız gibi mide yanmaları ya da ağrılar geç yenen yemeklerin bedelidir.

Gece uyumadan saatler önce mideniz boş olmalı. Böylece mide, akşam yapması gerekeni gece yaparak zaman kaybetmemeli. Bu durum huzurlu uykunun temelini oluşturur.

Lavanta ile Huzur Kokulu Uyuyun

İnsan bünyesinde özellikle lavanta kokusunun inanılmaz etkileri vardır. Bunlardan ilki de vücudun gevşemesini sağlamasıdır. Bu sebeple uyumadan hemen önce saçlarınıza ve yastığınıza bir damla lavanta yağı damlatın. Daha sakin ve huzurlu uyuyacaksınız.

 

Ilık Bir Duş Alın

Biraz daha huzurlu ve mutlu uyuyabilmek için ılık duş almayı düşünebilirsiniz. Alacağınız duş, soğuk olursa uykunuzu tamamen kaçıracaktır. Çok sıcak olursa çarpıntı yapacaktır. Bu nedenle ılık bir duş almanız, vücut kaslarınızın gevşemesine daha ılımlı ve iyi hissederek yatağınıza girmenize yardımcı olur.

Egzersiz Yapın

Uyuma saatinizden yarım saat önce vücudunuz için germe ve gevşetme egzersizlerinizi yapın. Bu egzersizler, daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Çünkü kaslarınız egzersiz sonunda tamamen gevşemiş olacaktır.

Ellerinizle ayak parmaklarınızın uçlarına dokunmanız, boynunuzla daireler çizmeniz ve birkaç mekik çekmeniz vücudunuzun uykuya hazır olmasını sağlayacaktır.

Düzeninize Ayak Uydurun

Her sabah belli saatlerde kalkıp işe gidiyorsanız her gece belli saatlerde uykuya hazırlanmayı denemelisiniz. Günden güne farklılık taşıyan uykular, size sadece dengesiz bir yaşam sağlar. Bu nedenle uyudunuz saatleri sabit kılmaya gayret gösterin. Her gece aynı saatte yatma kuralını bir hafta uygulamayı başarabilirseniz 8.gün kendiliğinden uykunuz gelecektir.

Işık ve Sesten Uzak Durun

Gece lambası ya da odanın ışığında uyuma alışkanlığınız varsa bunu acilen terk etmelisiniz. Çünkü her şeyden önce floresan ışıkları sağlığınızı tehdit etmekte. Bununla beraber bir de müzik dinleyerek uyuyorsanız vücudunuzu uykuya hiç hazırlamıyorsunuz demektir. Kulaklıkla ya da farklı bir şekilde dinlediğiniz müzik, sizin sadece daha fazla radyasyon almanızı sağlar. Başka bir sonuç doğurmaz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.