Kısa Kıssadan Hisseler

0

Eleştiri

Tanıdıklarından biri, yazdığı romanın müsveddelerini Neyzen Tevfik’e göstererek fikrini sorar. Neyzen beğenmediğini ifade edince, adam;

  • İyi ama der. Siz hiç roman yazmadınız ki!

Neyzen Tevfik şu cevabı verir;

  • Ben yumurtanın tazesini bayatını iyi anlarım. Ama bugüne kadar hiç yumurtlamadım.

 

Yazıyı Ben Yazarım

Bir dostu, ünlü yazar Gandolin’e, arada bir yayınlanması için makale gönderir.

  • Zahmet olmazsa, virgülleri de sen koyuver, diye bir de not eklermiş.

Yazının son derece kötü olduğunu gören Gandolin, bu durumu dostuna hissettirmeye karar vermiş. Ve bir gün, dostundan gelen yazının arkasına şu satırları yazıp mektubu geri göndermiş:

  • Dostum, bir dahaki sefere lütfen sadece virgülleri gönderin. Yazıyı ben yazarım.

 

Başarı Kazanmakta Yetişmiş Çalışanların Önemi

Sermaye ne kadar önemliyse, çalışan yetiştirmekte o kadar önemlidir. Eskiden önem bakımından sermaye ve çalışan oranlarını yarı yarıya kabul ederdim.

Bugün, sermayenin önemini %40, çalışanın önemini %60 olarak düşünüyorum. Bir kuruluşun kilit noktasındaki Yöneticiler ne kadar güçlü olurlarsa, o kuruluşun verimi o kadar artar.

Vehbi Koç

 

Hapsolmuş Heykeller

Rönesans dönemi sanatçılarından İtalyan Michelangelo’nun (1475 – 1564) yaptığı heykelleri hayranlıkla izleyenler, ona bu kadar canlı heykelleri nasıl yapabildiğini sormuşlar.

Resimleri, şiirleri, mimari yapıtları ve heykelleriyle Avrupa sanatını yönlendiren ender sanatçılardan biri olan Michelangelo, bu soruyu şöyle açıklamış;

  • Önümde duran kocaman mermer kütleye baktığımda taşı değil, içindeki heykeli görürüm. Bütün yaptığım iş, heykeli hapsetmiş olan parçaları keskimle yontmaktan ibarettir.

 

Zamanın Değeri

ABD yerlilerinden Navajolar, çocuklarına her sabah doğan güneşin yeni bir güneş olduğunu öğretir. Güne başlarken şükranlarını sunar, sonra da;

  • Güneşin bir günlük ömrü var. Bu zaman dilimini iyi bir şekilde değerlendirmelisin ki, güneş değerli zamanını senin gününü aydınlatmak için boşa harcamış olmasın. Derlermiş.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.