Kıssadan Hisse: Cesaret

0

Vancouver’da yaşayan Malcolm adlı bir adam, bir hafta sonu nişanlısıyla birlikte İngiliz Kolombiya’sının kuzeyindeki ormana doğru yürüyüşe gider.

Her nasılsa, bir anne ayıyla yavrularının arasına girerler. Yavrularını korumak isteyen anne ayı, Malcolm’un nişanlısını yakalar. Malcolm yalnızca 1.60 Mt boyundadır, ayı ise dev gibidir. Ama Malcolm cesaretini toplar ve nişanlısını kurtarmayı başarır. Bu sırada ayın anne onu yakalar ve bedenindeki bütün kemikleri kırar. Sonra pençelerini onun suratına batırır ve suratını tamamen yarar. Malcolm’un hayatta kalması şaşırtıcıdır.

Sonraki 8 yıl boyunca onlarca ameliyat geçirir. Bu süre zarfında doktorlar mümkün olan bütün estetik ameliyatları yaparlar. Bunların fazla faydası olmaz ve Malcolm kendini çok çirkin hisseder. Toplum içine çıkamaz.

Malcolm bir gün tekerlekli sandalyesiyle rehabilitasyon merkezinin 10. Katından kendini atmak ister. Babasının tam vaktinde gelmesiyle intiharı engellenir. Babası Malcolm’a;

Malcolm, her insanın içinde, derinlerde bir yerde yarası vardır. Çoğumuz bir gülümseme, biraz makyaj ve güzel giysiyle onu saklarız. Senin yaran dışarıda, ama hepimiz aynıyız oğlum. Hepimiz bir şekilde derinden yaralanmışız.

Kısa bir süre sonra Malcolm’un bir arkadaşı dinlemesi için ona motivasyon kasetleri verir. Kasetlerden birinde 42 yaşında duyma yetisini yitirmiş ve buna karşın yılmayarak dünyanın en ünlü satıcılarından biri olmuş olan Malcolm Paul’un dediklerini dinler:

“Engeller sıradan insanlara, onları sıra dışı yapmaları için verilmiştir.”

Malcolm bir sigorta satıcısı olmaya karar verir. Fiziksel şekil bozukluğu nedeniyle her gün reddedilme korkusuyla yüzleşmek zorunda kalır. Ancak her sabah reddedilme olasılığını bilerek uyanır ve yoluna devam eder. Defalarca reddedilme olasılığı olan bu işten bir servet kazanır.

Kartvizitlerinin üzerine resmini koyar ve onları insanlara verirken;

Dış görünüşüm çirkin ama beni tanırsanız, içimin güzel olduğunu göreceksiniz.. der…

Malcolm bir yıl sonra Vancouver’daki bir numaralı sigorta satıcısı olur.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.