Kıvırcık Saçlar için Ne Tür Şampuan Tercih Edilmeli?

0

Kıvırcık saçlı kişiler her ne kadar bundan çok fazla dert yansa da, kıvırcık saçların iyi bakıldıkları takdirde oldukça hoş göründükleri aşikâr. Kıvırcık saçları şekillendirmek de, aslında düz saçlara şekil vermekten daha kolay olabiliyor. Elektriklenmeyen, biçimli buklelere sahip kıvırcık saçınız varsa, banyodan sonra kullandığınız şekillendirici ürünlerin de yardımıyla rahatça saçlarınızı şekillendirip dışarı çıkabilirsiniz.

Peki elektriksiz düzgün buklelere sahip olmak için kıvırcık saç bakımında nelere dikkat etmeliyiz? Kıvırcık saçlar için uygulanabilecek çok çeşitli bakım yağı kürleri, maskeler ve kremlerin mevcut olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte saç bakımının ilk aşaması olan yıkama esnasında kullanılan şampuanların da saçların sağlığında önemli bir etken olduğu biliniyor. Piyasada her saç türüne uygun çok sayıda farklı şampuan çeşidi bulunuyor. Peki kıvırcık saçlılar şampuan seçiminde nelere dikkat etmeli?

Sülfatsız Şampuan Kullanın

Klasik şampuanlarda bulunan ve etkili bir temizleyici olan sodyum lauril sülfat adlı kimyasal madde kıvırcık saçlar için fazla sert olabiliyor. Bu madde kıvırcık saçları derinlemesine temizlerken saç telinin üstündeki kütikül tabakasını da beraberinde götürüyor. Sonuç ise hiç istenmeyen kuru ve elektrikli saçlar oluyor. Bu nedenle daha canlı ve belirgin bukleler için içeriğinde sülfat bulunmayan şampuan çeşitlerini satın almak gerekiyor.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Şampuan Kullanın

Çoğu markanın “kıvırcık saçlar” için özel olarak ürettiği bir şampuan maalesef bulunmuyor. Ancak biliyoruz ki kıvırcık saçlar genellikle kurumaya daha elverişli ve hasar görmeye daha açık olduğundan tercihinizi kuru veya yıpranmış saçlar için olan şampuanlardan yana kullanmanız da kıvırcık saçlarınız için yapacağınız doğru bir seçim olacaktır. Aslında “kuru saçlar için” üretilmiş şampuanların formülleriyle “kıvırcık saçlar için” olan şampuanların formülleri de şaşırtıcı derecede birbirine benziyor.

Bitki Özlü Şampuanları Tercih Edebilirsiniz

Zenginleştirilmiş bitki özleri kıvırcık saçları yıpranmaya karşı korur ve elektriklenmeyi azaltarak daha pürüzsüz bir görünüm sağlanmasına yardımcı olur. Bitki özlü şampuanlar, saçları temizlerken buklelerin sağlıklı ve güzel olması için gereken yoğun bakımı da beraberinde getireceğinden, diğer şampuan türlerine göre daha iyi bir sonuç sağlayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.