Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeli

0

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte birçok kişi için klima konusu gündeme gelmeye başladı. Ancak artık onlarca farklı marka ve model arasından seçim yapmak eskiye nazaran çok daha zor. Biz de sizler için, klima seçiminizde işinize yarayacak birkaç tüyo verelim istedik.

1- Öncelik tabii ki alacağınız klimanın resmi olarak satışa sunulmasında hiçbir engel olmadığını gösteren izinleri almış olması. Diğer önemli bir konu ise, klimayı aldığınız takdirde ilerde yaşayabileceğiniz olası sorunlarda teknik destek ve garanti imkanlarından faydalanabiliyor oluşunuz. Basit Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

2- Alacağınız klimanın kapasitesinin kullanacağınız alana uygun olması gerekiyor. Düşük kapasiteli bir klimadan istediğiniz verimi alamayacakken, büyük bir klima ise size daha fazla elektrik faturası olarak geri dönecektir.

3- Klimanın kapasitesi hakkında kararı mümkün olduğunca uzman kişiler vermelidir. Seçim yaparken sadece alanın hacmi değil, aynı zamanda kullanılacak alanın cephesi, pencere büyüklükleri, kullanılacak coğrafya ve klimanın hangi amaçla kullanılacağı gibi birçok detay söz konusu olacaktır.

4- Eğer klima kış aylarında da kullanılacaksa COP değerinin de yüksek olması gerekecektir. Yine bu seçimi de bir uzman desteği ile yapacak olursanız maksimum verimi alabilirsiniz. Herkesin Araba Kliması Kullanırken Yaptığı 4 Hata

5- Klimalı odanızda keyif yapmak isterken bir süre sonra klimanın sesi sizi sıcaktan bile daha çok rahatsız edebilir. Bu yüzden daha az ses diyorsanız, inverter klimalardan yana tercih yapabilirsiniz.

6- Klimanın ortam sıcaklığını dengelemedeki başarısı hem konfor hem de para olarak size geri dönecektir. Bu yüzden bu konuda başarılı olan modeller bu özellikleri ile bir tercih nedeni olabilir.

7- Özellikle uzun süreli kullanımlarda klimanın elektrik faturasına ciddi anlamda katkıda bulunduğunu anlayacaksınız. Bu yüzden seçiminizi kesinlikle enerji verimliliği yüksek olan ve enerji tüketiminde A sınıfında olan modellerden yana yapın.

8- Klimayı sadece ortamın sıcaklığını değiştiren bir cihaz olarak düşünmeyin. İçerideki hava ile dışarıdaki hava arasında bir sirkülasyon sağlanacağı için aynı zamanda ortamın nem dengesinin de korunması gerekmektedir. Bu yüzden nem dengesini ayarlayabilecek teknolojiye sahip modeller sağlığınız için daha iyi bir seçim olacaktır. Tavan Vantilatörü Seçmek İçin 5 İpucu

9- Sağlık konusunu ele alacak olursak bir diğer önemli detay filtreleme teknolojisi. Eski klimalar sadece toz ve polenleri tutabilen bir filtreleme özelliğine sahip olsalar da artık yeni klimaların birçoğunda alerjik reaksiyonlara neden olan partiküllerin kimyasal yapılarını bozabilecek bir donanım da bulunur. Özellikle alerjik rahatsızlıkları bulunanlar ya da çocuklu aileler için bu yeni nesil klimalar çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

10- Bir diğer detay ise siz evde olmadığınız zamanlarda da sizin belirttiğiniz zaman aralıklarında çalışabilecek olması. Bu modeller özellikle evinize gelir gelmez konfora kavuşmanız ya da evde kalacak olan çocuklar ve evcil hayvanlarınızın rahatı için oldukça avantajlıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.