Koltuk Altını Beyazlatmakta Etkili 10 Ev Tarifi

0

Koyu koltuk altları utanç verici olabilir ve genellikle kolsuz üstler ve elbiseler giymek için özgürlüğünüzü elinizden alabilir. Özellikle yaz aylarında elinizi kaldırmak bile sizin için eziyet olabilir. Koyu koltuk altları, alkol bazlı deodorantlar ya da tüy dökücü kimyasal kremler sebebiyle oluşabilir. Ama hangi sebeple olursa olsun koyu renk koltuk altlarıyla yaşamak zorunda değilsiniz. Koltuk altlarını beyazlatmak için işte size evinizde yapabileceğiniz bazı tarifler

1. Limon

Limonu, koltuk altlarınızı beyazlatmak için kesinlikle kullanabilirsiniz. Limon mükemmel bir ağartıcı olduğu gibi ölü hücrelerin giderilmesi için de yardımcı olur. Bunun için banyo yatmadan önce koltukaltlarınıza kalın bir dilim limon koyun. 5 dakika tuttuktan sonra banyonuzu yapabilirsiniz. Eğer limon koltukaltınızı kuruttuysa o zaman nemlendirici de kullanabilirsiniz.

2. Patates

Patatesin ağartıcı özelliğini kesinlikle gözardı etmeyin. Özellikle hassas ciltlerde limon asitleri sebebiyle yanma meydana gelir. Bu durumda limona alternatif olarak patates öneriyoruz. Patatesi ince bir dilim olarak koltuk altınıza koyun ve 5-10 dakika arasında bekletin. Alternatif olarak rendelenmiş patatesin suyuna pamuk koyun ve sonra bu pamukları koltuk altınıza yerleştirin. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile koltukaltlarınızı yıkayın.

3. Salatalık

Limon suyunun içine salatalık suyu ilave edin. Bu iki mükemmel ürün size istediğiniz sonucu verecektir. Limon, ağartıcı özelliği ile koltuk altlarınızı beyazlatırken, salatalık suyu da cildin tahriş olmasını ve yanmasını önleyecek ve nemlendirecektir. İsterseniz, sadece salatalık suyunu da koltukaltınıza koyarak, beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

4. Karbonat

Karbonat koltukaltlarını beyazlattığı gibi ayrıca deodorant ihtiyacınızı azaltır ve ter kokularını azaltır. Karbonatı su ile karıştırarak bur macun haline getirin ve kalın bir şekilde koltukaltınıza sürün. 5 dakika sonra macunu hafifçe ovalarak peeling yapın. 5 dakika sonra ılık su ile koltukaltınızı durulayın.

5. Portakal peelingi

Meyveli ve kokulu portakal kabuğu iyi bir kese olarak işinizi görecektir. Portakalın da limon gibi ağartıcı özelliği vardır. Portakal kabuklarını kurutun ve toz haline getirin. Bu toza süt veya gül suyu ekleyin. Hamur haline gelinceye kadar karıştırın. Bu macunu koltukaltınıza sürün ve sert olmayan bir fırça ile nazikçe ovun. 10 dakikanın ardından soğuk su ile yıkayın. Koltukaltınızda hoş bir koku kalırken, ölü derilerin kalmadığını göreceksiniz.

6. Safran

Safran belki biraz pahalı ama koltukaltlarınızı beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Süt ile safran ipliklerini karıştırın. Koltukaltınıza sürün ve gece boyunca kalmasını sağlayın. Sabahleyin yıkadığınızda koltukaltlarınızın beyazladığını farkedeceksiniz.

7. Süt

Süte bağlı vitaminler ve yağlı asitlerin varlığı beyazlatma özelliklerini sahiptir. Lor ile sütü karıştararak, laktik asitlerin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu karışıma bir miktar da un ilave edin ve macun haline getirin. Bu macunu koltukaltınıza sürün ve 15 dakika bekletin. Ardından su ile koltukaltınızı yıkayın.

8. Zeytin Yağı

Zeytinyağında antioksidan bulunduğundan koltuk altları için mükemmeldir. 3 yemek kaşığı Zeytinyağı ile 1 çorba kaşığı kahverengi şekeri iyice karıştırın. Koltukaltınızı ıslatın ve bu karışımı sürün. 5 dakika bekledikten sonra koltukaltınızı yıkayın. Ancak giysilerinizin lekelenmemesi için bu uygulamayı banyo yapmadan önce yapmanız çok daha iyi olacaktır.

9. E Vitamini

E vitamini yağı tedavilerde tercih edilen bir seçimdir. E vitamini yağı koyu koltukaltını beyazlatır, Aynı zamanda yumuşak ve pürüzsüz bir cilt hissi bırakır. Birkaç dakika koltukaltınızıE vitamini yağı ile ovun, ardından yıkayın. E vitamini için kapsül veya hidnistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

10. Nohut Unu

Nohut unu maskesi koyu koltukaltını beyazlatmak için harikadır. Iki çorba kaşığı un, bir yemek kaşığı nohut unu, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu karışımın içine bir tutam da zendeçal ekleyin. Ve bir macun oluşturun. Bu macunu koltukaltınızda yarım saat bekletin. Ardından soğuk su ile yıkayın. Koltukaltınızı beyazlatmak için bu maskeyi haftada iki kez uygulayın.


Share.

About Author

Comments are closed.