Kombu Mantarı Nasıl Saklanır?

0

Kombu Çayınızı yapıp içtikten sonra ara vermek isterseniz, Kombu Mantarınızı saklayarak dilediğiniz zaman tekrar kullanabilirsiniz. Bunun için iki yoldan size uygun olanını seçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

1- Kısa süreli saklama (3-4 hafta)
Kombu Mantarınızı kombu çayının içinde ağzı kapalı cam bir kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz. Soğuk fermentasyonu yavaşlatacaktır, bu yüzden tekrar yapmak istediğinizde ilk parti çabuk fermente olmayabilir ama ikincide eski gücüne kavuşacaktır. Tadı ilkinde damak tadınıza uymazsa dert etmeyin ikinci tıpkı eskisi gibi olacaktır. Bu beğenmeyebileceğiniz ilk partiyi içmeyin ama farklı bir çok alanda kullanarak değerlendirin.

2- Uzun süreli saklama (1 aydan fazla)
Yeni bir şekerli çay hazırlayın, Kombu Mantarınızı ve daha önceki partiden ayırdığınız mayalık Kombu Çayınızı koyun ve güneş görmeyen bir yerde oda sıcaklığında bekletin. 1-2 haftada bir içine biraz daha şekerli çay ilave edin ki aç kalmasın. Bu sisteme Kombu Oteli denmektedir. Dilediğiniz kadar bu şekilde saklayabilirsiniz. Tekrar yapmak istediğinizde mayanız zaten aktiftir. Hemen kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.