Kozmetik Ürünlerindeki Etiketler Ne İfade Ediyor?

0

Kozmetik ürünlerinin üzerindeki etiketleri ve formüllerini anlamak sıradan bir insan için oldukça zor, hatta imkansız olabilir. Daha önce hiç duymadığımız onlarca kimyasal maddenin art arda listelendiği bu etiketler genellikle bizim için pek de bir şey ifade etmez. Kötü ününü duyduğumuz bazı maddeler varsa, hızlıca bu maddelerin ürün içeriğinde olup olmadığına bakarız; ancak diğer maddelerin ne anlam ifade ettiğiyle ilgili pek bir fikrimiz olmaz. Oysa kozmetik ürünlerinin etiketlerini nasıl okuyacağınıza dair bu birkaç ipucu sayesinde, bundan sonra kozmetik alışverişlerinizde daha bilinçli hareket edebilirsiniz.

Pazarlama Stratejilerine Kanmayın

Hemen hemen tüm kozmetik ürünlerinde “doğal”, “organik” veya “ saf” ibarelerini görmeye alışığız. Ancak maalesef, bu ürünler FDA tarafından onaylanmamış ve içeriğinde onlarca sentetik maddenin bulunduğu ürünler de olabilir. Eğer bir ürünün gerçekten organik olduğuna emin olmak isterseniz, güvenilir bir kurum tarafından verilmiş organik ürün sertifikası olup olmadığına bakmalısınız.

İçindekileri İnceleyin

Eğer alerjiniz yoksa, ürün içeriklerine muhtemelen pek dikkat etmiyorsunuzdur. Ancak kozmetik ürünlerinin içindeki malzemeler sağlığınızı ciddi anlamda tehdit ediyor olabilir. Özellikle yüzlerce lira ödediğiniz ürünlerin içeriğinin tamamen zararlı maddelerden oluşmasını istemezsiniz. Bu ürün içeriklerini sorgulamak için küçük bir araştırmayla internette birçok farklı kaynak bulabilirsiniz.

Hassas ve alerjik bir cildiniz varsa, ilk dikkat etmeniz gereken maddeler arasında sodium lauryl sulfate bulunuyor. Bu madde, her ne kadar Hindistan cevizinden üretiliyor olsa da, kimyasal bir maddedir ve kanserojen bir madde olan dioxane ile zararlı hale gelmiş olabilir. Diğer potansiyel alerjenler parfümler ve artık hepimizin ne kadar zararlı olduğunu bildiği parabenlerdir. Her ne kadar şaşırtıcı olsa da, üzerinde “doğal”, “hassas”, “saf” etiketleri olan bebek ürünlerinde bile paraben kullanıldığını görebilirsiniz.

Maddelerin Sıralanışına Dikkat Edin

Ürün içeriklerinde maddeler belirli bir sıraya göre yazılır. Yani en başta yazılmış olan madde, ürün içeriğinde en fazla miktarda bulunan maddedir. Bazı ürünlerde, içindekiler kısmının en başında su ve koruyucu maddelerin bulunduğunu görebilirsiniz. Bu ürünlerin büyük miktarı katkı maddelerinden oluşmaktadır. İlk başta ürün etiketlerini incelemek size çok zor ve zaman kaybı gibi gelse de, kesinlikle buna değeceğini bilin. Kozmetik alışverişini bilinçli yapmak, hem cebinize hem de sağlığınıza büyük oranda katkı sağlayacak.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.