Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınabilir?

0

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin almış olduğu kararlar birlikte son 10 yıla ait bütün kredi dosya masraflarını geri almak artık mümkün. Son 10 yılda 12 milyondan fazla kredi kullanıldığı belirten uzmanlar, vatandaşın bu kredilerden doğan alacaklarının milyarlarla ifade edilebilecek bir düzeyde olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden bankalar iade konusunda fazlaca sıkıntı çıkarsalar da gerekli başvurular yapıldığı takdirde mecburen bu ücretlerin iadesini yapmak durumundalar.

Kredi Dosya Masraflarını Geri Alabilmek için Neler Yapılmalı?

1- İlk yapılması gereken son 10 yıla ait kredilerinizin sözleşmelerini ve sizden alınan ücret ve kesintileri incelemek. Bu dökümler elinizde yoksa bankaya başvurup bunların tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz. Bu aşamada banka bu bilgileri vermekle yükümlü ancak bunun için sizden ücret talep edebilir; yani işi yokuşa sürmek isteyebilir.

Ücret karşılığı da olsa bu dökümleri bankadan temin ediniz. Eğer ücret alınmışsa da bu ücretin alındığına dair makbuzu da kaybetmeyiniz zira işin sonunda bu parayı da söke söke alacaksınız.

Bu dökümleri isterken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise bu isteği bankanın genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü mektupla birlikte göndermek. Mektupta yazacağınız dilekçede ise son 10 yıla ait masraf dökümlerini ve bu masrafların tarafınıza iade edilmesini istediğinizi bildirmeniz gerekiyor.

2- Geldik ikinci aşamaya. Banka çok büyük bir ihtimalle bu parayı size ödemeyecek, ancak masraf dökümlerini almanızda bir sıkıntı yok. Sizden alınan ücretler 1191 TL’nin altında ise bulunduğunuz bölgedeki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuracaksınız. Eğer masraf 1991 TL’den yüksekse de direk olarak Tüketici Mahkemesi’ne başvurmalısınız. Başvuru sırasında en çok dikkat etmeniz gereken şey hakem heyetine ya da mahkemeye sunduğunuz dilekçe ile birlikte masraf dökümünün ve sözleşmenin de bulunması.

Çok karmaşık gibi görünse de aslında yapılması gereken çok basit birkaç şey var. Zaten konuyu hakem heyetine ya da mahkemeye taşıyacak olduğunuz zaman prosedür belli olduğu için işlemleriniz kısa sürede halledilecektir. Bütün bunlara rağmen ben uğraşamam derseniz de konuyu bir avukatın takip etmesini isteyebilirsiniz. Eğer sözleşmenizde aksi bir madde yoksa avukat, masraflarla birlikte avukat ücretini de bankadan tahsil edecektir. Ancak sözleşmenizde aksi bir madde varsa 600 lira gibi bir avukatlık ücreti sizin cebinizden çıkabilir.

Başvurunuzu bireysel olarak yapacaksanız da aşağıdaki dilekçe örneklerini kullanabilirsiniz.

Kredi Dosya Masraflarını Geri İstemek için Bankaya Verilecek Dilekçe Örneği

 

dilekce1

Kredi Dosya Masraflarını Geri Almak için Hakem Heyetine Verilecek Dilekçe Örneği

 

dilekce-2


Paylaş.

About Author

Comments are closed.