Kredi/Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne olur?

0

Kredi ya da kredi kartı borçları yüzünden sıkıntı içerisinde olan binler var. Bir çok kişi ise maalesef artık eşiği çoktan aşmış, kredi ya da kredi kartı aidatlarını ödeyemez hale gelmiş durumda. Peki bankaya olan borçlar ödenmezse ne oluyor?

Konuyu kredi kartı ve krediler için ayrı ayrı ele alalım.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borçları için bilindiği üzere asgari tutar üzerinden ödeme yapmak mümkün. Asgari tutarı ödediğiniz takdirde sorun çıkmadan kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak sürekli olarak asgari ücret yatırarak kartı kullanmanın 2 önemli sakıncası var;

1- Bankaların gözünde güvenilirlik puanını yitirmek. (Tek bir banka kartı kullansanız dahi bütün bankalar yaptığınız işlemleri görebiliyor)

2- Ödemediğiniz kısım için her ay fazladan faiz ödemek. ( Yıllık bazda %30’a yakın bir faiz ödemeniz gerekecektir.)

Asgari Tutarı da Ödeyemiyorum?

Kredi kartının son ödeme gününden sonra ödenmeyen borçlar için bir de gecikme faizi uygulanmaya başlar. Genelde 15 günlük bir süre içerisinde asgari tutar ödenirse kart yine kullanılmaya devam edilebilir. Ancak 15 gün sonunda kart kapanacak ve banka sizden borcun tamamını tahsil etmek isteyecektir. (Bu süre bankadan bankaya farklılık gösterebilir.)

3 aylık gecikmeden sonra halen borcunuzu ödeyemiyorsanız banka sizi arayarak 7 günlük bir ek süre tanır. Bu süre içerisinde ya borcun tamamını kapatmalısınız, ya da bankayla görüşüp borcu yapılandırmalısınız.

Örneğin 10.000 liralık kredi kartı borcunuz var; asgari ödeme tutarı 2500 lira ve siz bunu ödeyemediniz. Bankayla anlaşmaya varıp bu borcu yapılandırmak isterseniz 36, hatta 48 aya kadar vade ile bu borcu yapılandırabilirsiniz. Tabi bu yapılandırma günün faiz oranları ile hesaplanarak yapılacak ve 10.000 liralık borç 16, 17 bin liraları bulabilecek. Ancak sürekli asgari tutarı ödediğinizi varsayarsak borcu yapılandırmak çok daha karlı.

Borcumu Kapatamadım ve Yapılandırmak da İstemiyorum?

Bundan sonra banka aradan çekilecek ve yasal takip başlayacak. Yani artık sizden borcu tahsil etmek isteyecek kişi bir avukat, ya da hukuk bürosu. Bu süreç, kredi ödemelerindeki aksamada uygulanan yasal takip süreci ile aynı olduğu için yazımızın sonunda konuyla ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödemezsem Ne olur?

Kredi borçları için bankaların iltimas gösterebildiği süre genellikle 2 ay. Yani kredi aidatlarını 2 ay geriden ödeyerek devam ederseniz gecikme faizinin dışında bir sorunla karşılaşmayabilirsiniz. Ancak bu konuda her banka sözleşmeye göre farklı bir tutum içerisinde bulunabilir.

Fakat ne olursa olsun değişmeyen kural; 3 ay gecikme süresi. Kredi kartı ödemelerinde olduğu gibi kredi aidatları da 3 ay ödenmezse banka borcun 3 aylık kısmının ödenmesini ya da yapılandırılmasını isteyecektir. Bu aşamada borcu yapılandırmaz ya da ödemeye razı olmazsanız iş yine bankadan çıkarak avukata geçiyor ve yasal takip süreci başlıyor. Eğer kredi çekerken bir ipotek ya da kefil göstermişseniz ilk olarak bunlar tehlike altında.

Kredi/Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Haciz Gelir Mi?

Evet gelir. 3 aylık süre sonunda halen borcunuzu ödemediniz ve dosyanın avukata teslimine razı oldunuz; artık avukatlık ücretleri ve dosya masraflarını da yüklenmek durumundasınız.

Avukatlar ya da hukuk büroları ilk aşamada tabiri caizse sürekli taciz telefonları ile sizi rahatsız edecektir. Telefonda sarf edilen sözlere çok fazla kulak asmayın; asıl düşünmeniz gereken şeyler şunlar;

* Mal varlıklarınıza (Ev, araba, arsa vs) el konulabilir.

* Evinize ya da iş yerinize haciz gelebilir.

* Maaşınızdan kesinti yapılabilir.

Kredi/Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Hapse Girer miyim?

Hayır girmezsiniz; ama bir istisna var.

Hiçbir mal varlığınız, kesinti yapılacak bir maaşınız ya da evinizde kayda değer bir eşyanız yok ve borcu ödeyemediniz. İlk başlarda sizi sürekli taciz eden avukatlar bu aşamadan sonra oldukça sıcak kanlı davranmaya başlayacak ve size borcu taksitlerle ödeyebilmeniz için bir sözleşme imzalatmaya çalışacaklardır. Eğer bu sözleşmeye imza atar ve borçlarınızı ödeyemezseniz işte o zaman hapis yolu görünür. İşler zaten bu kadar sarpa sarmışken kesinlikle avukat tarafından sunulan bir sözleşmeye imza atmayın. İlerleyen zamanlarda borcu tamamen kapatma şansınız olursa zaten avukatlarla bir pazarlığa oturabilir ve hiçbir faiz ödemeden sadece ana parayı ödeyerek tüm borcunuzu dahi kapatabilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.