Kumaşlar İçin Kola Evde Nasıl Yapılır?

0

Kumaşları sertleştirmek ve ütüsünün bozulmaması için kola kullanıyorsanız bu yazımızı okuyun. Kola içinde kimyasalların bulunmasını istemiyorsanız evde kendiniz hazırlayabilirsin. Bunun için sadece iki malzeme gerekiyor. Yani basit ve kolay…

1 çorba kaşığı (7.5 gram) mısır nişastası ¼ su bardağı (60 mililitre) soğuk su kullanacaksınız. Suyu bir tasın içine dökün üzerine mısır nişastasını ekleyin. Mısır nişastası çözülünceye kadar karıştırın. Ütü yaparken yanan gömlekler kurtarılabilir mi?

3 fincan (480 mililitre) su kaynatın. Suyu bir tencereye dökün, ardından tencereyi ocağa yerleştirin. Suyu orta ila yüksek sıcaklıkta kaynatın.

Mısır nişastası suyunu kaynar suya boşaltın. Mısır nişastası suyunu kaynar suya dökerken karıştırmaya devam edin. Ütü ve alüminyum folyo ile vakum yapabilirsiniz

İsterseniz 2 ila 3 damla uçucu yağ ekleyin. Bunu yapmak zorunda değilsiniz, ancak nişastaya hoş bir koku verecektir. Lavanta veya limon gibi taze kokan bir koku seçin.

Karışımı 1 dakika pişirin. Karışımı pişirirken karıştırmaya devam edin. Mısır nişastasının kaynatılması, suda bekletilmesine ve çökmesini azaltır. Ütü yapmaktan bıktıysanız, kırışık açıcı sprey hazırlayabilirsiniz

Pişirme süresi dolduğunda, tencerenin altını kapatın. Karışımı bir sprey şişesine dökmeden önce oda sıcaklığına soğumasını bekleyin. Herhangi bir uçucu yağ ilave ederseniz, cam bir püskürtme şişesi kullanmanız gerekir; çünkü yağlar plastik şişede bozulabilir.

Nasıl Kullanacaksınız?
Kumaşı yıkadıktan sonra hafifçe püskürtün, daha sonra hava ile kurumasına izin verin. Kumaşı ütülemeden önce sert bir yüzey elde etmek için püskürtün. Kumaşın ıslak olmasını sağlayın ama üzerine damlamasına izin vermeyin. Damlaması halinde leke yapabilir. Pantolon kat izi bırakmadan nasıl ütülenir?


Share.

About Author

Comments are closed.