Kurabiyeler ve Bisküviler Nasıl Daha Uzun Süre Taze Kalır?

0

Hamur işleri yapması kadar yemesi de zevkli bir besindir. Ölçüyü kaç kişilik tutarsan tut genel olarak yapıldığı gün içerisinde tüketilemez ve bir sonraki güne kadar saklanması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde yapılan hamur işleri, özellikle kurabiyeler dağılır veya yumuşayarak lezzeti azalır. Bunu önlemenin bazı yolları bulunmaktadır.

Kurabiyeler Nasıl Daha Uzun Süre Taze Kalır? 

Uzun süre saklanması gereken kurabiyeleri saklamak için mutlaka ağzı sıkıca kapanan ve hava geçirmeyen bir kap gerekmektedir. Hava almayan saklama kabı kurabiyenin taze kalması için çok faydalı olmakla birlikte, tek başına yeterli değildir. Kurabiyelerin tazeliğini uzun süre tutmak için hava almayan saklama kabının içerisine bir dilim taze ekmek de koymak gerekmektedir. Taze ekmeğin içinde bulunan nem, kap içerisinde bekletilen kurabiyelerin içerisine geçecek ve onların daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.

Kurabiyelerin tazeliğini koruması için yapılacak bir diğer yöntem de hava almayan kap içerisinde tutulan kurabiyelerin içerisine 1-2 dilim elmanın dilimlenerek konulmasıdır. Bu şekilde saklanan kurabiyelerin ihtiyaç duyulduğu nem bu elma dilimleri sayesinde sağlanır ve uzun süre taze olarak bekletilebilir.

Kurabiyeleri taze saklamak için kullanılması gereken kabın cam olması, daha taze kalması için de oldukça fayda sağlamaktadır.

Bisküviler Nasıl Saklanmalı?

Genellikle kolaylığından dolayı tercih edilen hazır gıdalar, kutunun açıldığı gün tüketilmezse eğer şekil olarak ve lezzet olarak bozulabilirler ve bu da bir süre sonra henüz son kullanma tarihi gelmemiş ürünlerin çöpe atılmasına sebep olmaktadır. Bunu engellemek ve bisküvilerin taze şekilde korunmasını sağlamak için birçok yöntem bulunmaktadır.

Ambalajından çıktıktan sonra hemen tüketilmeyen bisküvileri kilitli poşete koyarak saklayabilmek mümkündür. Ancak bu saklama yöntemi tek başına yeterli bir yöntem değildir. En iyi saklama yöntemi kilitli poşet yerine, bu bekletilen bisküvileri cam kavanoz içerisinde saklamaktır. Bu saklama yöntemi daha sağlıklı ve güvenli bir yöntemdir. Cam kavanoz içerisinde saklanan bisküviler, 1 ay süreyle taze ve çıtır çıtır bisküviler yenmesini sağlamaktadır. Yalnız cam kavanozda saklanan bisküvileri güneş görmeyen bir yerde muhafaza etmek de önemlidir.

Cam kavanozda saklanacak bisküviler el yapımı veya fırında yapılmış bisküviler ise tazeliğini saklaması ortalama 1 hafta sürmektedir. Eğer hazır alınmış bisküvi ise cam kavanozda 1 ay süreyle tazeliğini koruyarak saklanılabilmektedir.

Uzun süre saklanacak bisküvilerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bisküvinin kremalı veya kremasız olmasıdır. Sütün son kullanma tarihi göz önüne alınarak, kremasız bisküvilerin daha uzun süre bozulmadan saklandığı gözlemlenmektedir.

Bebe bisküvileri de özellikle çocuklar tarafından tercih edilmesi sebebiyle dikkat edilmesi gereken bisküvilerdendir. Kilitli poşetlerde saklanabilen bebe bisküvileri, daha sağlıklı olarak tüketilebilmek için cam kavanozlar tercih edilmektedir. Cam kavanozda saklanılan bebe bisküvileri 1 ay süreyle taze ve sağlıklı olarak bekletilebilmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.