Kuru Elleri İçin Losyon Yapımı

0

Kuru cilt sürekli nemlendirilmek ister. Özellikle kış aylarında soğuk hava cildi daha da kurutur. Ayrıca ev işleri de ellerin her zaman kuru olmasına neden olur. Kurumuş elleri ipeksi dokunuşlara dönüştürmek mümkündür. Bunun için size ev yapımı harika el losyonlarını nasıl hazırlayacağınızı anlatacağız. Deneyin, elleriniz yumuşacık olacak.

Aşağıda tarifini vereceğimiz losyonları şık kutuların içine yerleştirerek arkadaşlarına yılbaşında da hediye edebilirsiniz.

İhtiyacınız olacak:

2 yemek kaşığı balmumu

4 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı zeytinyağı (veya biberiye demlenmiş yağ)

Limon kabuğu, tarçın ya da kokusunu sevdiğiniz bir uçucu yağ

ev-yapimi-losyon1

Yapılışı:

Küçük metal ve cam bir kasenin içine balmumu ve hindistan cevizi yağını karıştırın. Sonra bu karışımı balmumu erinceye kadar mikrodalga içine koyun. Eğer mikrodalganız yok ise o zaman küçük kase içindeki karışımı, ocak üzerinde sıcak suyun içine oturtun. Balmumu erinceye kadar bu işleme devam edin.

ev-yapimi-losyon2

Balmumu eridikten sonra karışımı alın ve içine zeytinyağı, rendelenmiş limon kabuğu, tarçın, ya da en sevdiğiniz uçucu yağdan birkaç damla ekleyin. Silikon kalıp içine karışımı dökün.

Kalıpları buzdolabına koyun. En az bir saat kalsın ve iyice sertleşsin.

Verdiğimiz bu tarif ile birkaç küçük kare losyon elde edebilirsiniz.

Hazırladığnız losyon küplerini hoş bir kutunun içine koyabilirsiniz. Kuruyan ellerinizi ve vücudunuzun başka yerlerini bu küplerden biri alarak ovun. Ovma işlemi bittikten sonra küpleri yine losyon kutusunun içine koymayı unutmayın. Çünkü dışarıda bırakırsanız, bulunduğu yeni eriyerek nemlendirebilir.

qqq


Paylaş.

About Author

Comments are closed.