Kuru Saçlarınızı Canlandırmak İçin Doğal Yöntemler

0

Saçınızı sık sık güneş ve toza maruz kalıyor. Ayrıca içinde kimyasallar bulunan saç ürünleri kullanıyorsunuz. Bunlar yetmiyormuş gibi, pamuk yastık kullanarak, klorlu su, şampuan, kalıtım problemleri, yetersiz beslenme, dehidratasyon, klimalar, aşırı yıkama, yüzme, güneşe maruz kalma gibi faaliyetler nedeniyle saç diplerinde bulunan yağ bezeleri kurumaya başlıyor. Bunun sonucu olarak da, saçlar parlaklığını kaybeder, kepek oluşur, kırılmalar başlar, kafa derisinde kaşıntı oluşur.

 

Kuru saçlara sahipseniz, saçınızı nemlerdirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler:

 

  1. Susam Yağı

 

Susam yağı etkin bir kuru saç kürü olarak kabul edilir. Limon suyu ve susam yağı eşit miktarlarda karıştırın. Kafa derisinin üzerinde bu karışımı sürün ve sıcak bir havlu ile saçınızı sarın. Şampuan ile bir saat sonra saçlarınızı yıkayın. Susam yağının vitamin ve mineral içeriği kan dolaşımını artırarak saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olur.

 

  1. Süt

 

Süte bir pamuk batırın ve kafa derisinin üzerinde uygulayın. Bir saat bekletin ve sonra iyice yıkayın.

 

Alternatif olarak, yumurta sarısı, yarım çorba kaşığı zeytinyağı ve şekeri karıştırın. Bunu bir kenarda saklayın. Süte bir pamuk batırın ve kafa derisi üzerine uygulayın. 15-20 dakika tutun. Şimdi hazırlanan yumurta karışımını uygulayın ve 30 dakika boyunca bekletin. Ardından, ılık suyla yıkayın.

 

  1. Yoğurt

 

Yarım fincan yoğurt alın ve içine bir kaşık bal ekleyin. İyice karıştırın ve saç köklerine sürün. İsterseniz, sadece yoğurdu da saç derisini uygulayabilirsiniz. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Ayrıca yoğurtun içinde hardal yağı veya zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

 

  1. Elma sirkesi

 

Elma sirkesine pamuk batırın ve kafa derisi üzerine doğrudan uygulayın. Alternatif olarak, sirkeyi sulandırarak şampuanladıktan sonra saçınıza uygulayın. Bu kuru saçlar için en iyi doğal yöntemdir.

 

Farklı bir seçenek olarak, 3 bardak suyun içinde bir avuç biberiye yapraklarını 5-10 dakika boyunca kaynatın. Bu karışımı süzgeçten geçirip yarım fincan elma sirkesi, 10 damla nane ve biberiye yağı ekleyin. Saç kremi olarak uygulayın. 10-15 dakika sonra saçınızı yıkayın.

 

  1. Hindistan cevizi yağı

Kafa derinize hindistan cevizi yağı ile masaj yapın ve bir gece bekletin. Parlak ve güzel saçlar için sabah yıkayın.

 

Alternatif olarak, hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı karıştırın. Bu karışımla saçınızı masaj yapın. Gecede bırakın. Kuruluk ve kaşıntıyı önleyeceksiniz. Sabah saçınızı şampuanla yıkayın.

  1. Yumurta

Yumurta ile kuru saçların sorunlarını çözmektedir. Yarım fincan Zeytinyağı ileiki yumurtayı karıştırın. ve Kafa derisine uygulayın. Bir saat tutun ve daha sonra yumuşak bir şampuan ile durulayın.

Alternatif olarak, doğrudan kafa derisi üzerine yumurta beyazını  uygulayabilirsiniz. 1 saat saçınızda bırakın ve daha sonra yumuşak bir şampuan ile yıkayın.

3 yumurta, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı 1 yemek kaşığı limon suyu ve bal ilave edin. 30 dakika boyunca kafa derisi üzerinde bu karışımı tutun ve daha sonra ılık suyla yıkayın.

  1. Muz

1 yemek kaşığı bal ve zeytinyağı ile olgun muzu karıştırın. 15 dakika için kafa derisinin üzerine bu macunu sürün ve ılık su ile yıkayın.

  1. Çemen tohumları

Geceden 50 gram çemen tohumunu ıslatın ve sabah onları ezin. Buna 1 çorba kaşığı yoğurt, zeytin yağı, bal ekleyin. Kafa derisi üzerine bu macunu sürün ve 45 dakika tutun. Son olarak hafif bir şampuan ile yıkayın.

  1. Bal

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,  1 yemek kaşığı yoğurt veya ayran ile 2 yemek kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza sürün ve 20 dakika boyunca tutun. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Alternatif olarak, yarım fincan zeytinyağı ve 3 yemek kaşığı balı karıştırın. Bu macunu kafa derisinin üzerine sürün. Ilık bir havlu ile saçınızı sarın. 30 dakika sonra saçınızı şampuan ile yıkayın.

  1. Zeytinyağı

Zeytinyağını ısıtın ve parmak uçlarınızla kafa derisinin üzerine masaj yapın. 1 saat tutun ve ardından hafif bir şampuan ile yıkayın.

Alternatif olarak, bir yumurta ve soyulmuş salatalığı karıştırın. Buna 4 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve kafa derisinin üzerinde bu macunu uygulayın. Bir duş başlığı giyin ve 15-20 dakika saçınızı örtün. Daha sonra ılık su ile yıkayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.