Kuru Şampuan Nedir Nasıl Kullanılır?

0

Kuru şampuan daha önceleri köpeklerin bakımı için kullanılırdı. Her zaman yıkamak zor olduğundan ve sık yıkamanın vücuttaki nem dengesini bozduğundan kuru şampuan oldukça ilgi görmekteydi. Son zamanlarda insanlarda kendilerine has kuru şampuanı kullanmaya başladı. Özellikle saçları hacimli göstermesi ve yağlanmayı geciktirmesi başlıca kullanım sebeplerindendir. Avrupa ve Amerika’da kullanılan kuru şampuan son zamanlarda ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Genel olarak yoğun iş temposunda olanlar tarafından tercih edilmektedir. Bunun dışında yağlı saç problemi yaşayan kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

Bu şampuanların kullanımı şu şekildedir: Şampuan sprey ve pudra şeklindedir. Genel olarak sprey şeklinde kullanılırlar. Sprey saç derisine 15 cm uzaklıktan püskürtülür ve parmaklarla saç derisine masaj yaparak uygulanır. Spreyin içinde bulunan pudralar deride bulunan yağları emerek kendi içine hapseder ve bunun beraberinde hacimli ve temiz görünümlü saçlar ortaya çıkar. Şampuan genel olarak kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Kuru şampuan kullanıldıktan sonra en müsait zamanda saçlar temiz suyla yıkanmalıdır.

Aksi takdirde spreyin içinde bulunan pudralar saç derisine yapışarak kepek oluşumuna neden olurlar. Kuru şampuanın kullanımı sonrasında saçlar daha mat bir görünüme kavuşur ve koku tamamen giderilir. Sık kullanımı uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Pudralı olanlar ise saç dibine fırça yardımıyla sürülür ve 15 dakika beklenilir daha sonra saç derisine masaj yapılır. Bu gibi ürünlerin solutulması sağlığa zararlıdır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.