Kurumuş Yemek Kalıntılarını Çıkartmanın Formülü

0

Akşam evinize misafirler geldi ve geç saatlere kadar oturdunuz. Mutfağınızda da kirli tencere ve tepsiler duruyor ve sabaha hepsi kurumuş olacak. Vaktiniz yok ve hemen yatmak istiyorsanız, kalan tencere ve tepsilerinizdeki yemeklerin kurumaması için size çok kolay bir formül önereceğiz. Böylece sabah kalktığınız bir dikaki içinde tencere ve tepsilerinizi yıkamak mümkün olacak.

Neye ihtiyacınız olacak:

1 fincan kabartma tozu
1/2 su bardağı tuz
1/2 fincan sitrik asit
Küçük karıştırma kabı
2 çorba kaşığı bulaşık sabunu
Sprey şişesi
Su

İlgili Yazılar

Yapılışı:

Karıştırma kabına pişirme sodası, tuz ve sitrik asiti ölçerek ekleyin. Pişirme sodası doğal olarak kalan yemek kalıntılarını parçalarken, sitrik asit güzel bir köpük oluşturur. Sitrik asiti marketlerde konserve reyonlarında bulabilirsiniz. Tuz suyunu yumuşatır, tencere ve tepsileri temizlemeye yardımcı olur.

Hazırladığınız karışımın içine bulaşık sabununu da ilave edin ve yavaşça karıştırın. bir sprey şişesinin içine su doldurun. Karıştırma kabındaki malzemelerin üzerine azar azar fışkırtın. Malzemeler nemli kuma benzer hale gelinceye kadar devam edin.

Nemli kum kıvamına geldiğinde bir çorba kaşığıyla malzemeyi alın ve elinizle sıkarak top haline getirin. Bütün malzemeyi top haline getirin ve sertleşene kadar gece boyunca bekletin.

Kuruduktan sonra lavabonuzun yanında bir kutuya koyun. İhtiyacınız olduğunda su dolu kirli tencerenin içine atın. İsterseniz lavabonuzu su doldurun ve içine atın. İstediğiniz kirli bulaşıkları lavabonun içine doldurun.

Sabah kalktığınızda bulaşıklarınızdaki kalıntılardan eser kalmadığını göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.